Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie: ten kalendarz jest wyjątkowy – pozwala ożywić wspomnienia

Autor: oprac. LJ • Źródło: Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie27 grudnia 2021 10:02

Choroba Alzheimera odbiera pacjentom pamięć. Chcą ją przywrócić na kartach kalendarza. To inicjatywa Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

Pracownicy i podopieczni Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego przygotowali kalendarz na 2022 rok (fot. ŁTA)
  • Podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera, prowadzonego przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie, przygotowali kalendarz na 2022 rok
  • Każdy miesiąc opatrzony jest fotografią-wspomnieniem podopiecznych i pracowników
  • Kalendarz można kupić, a dochód ze sprzedaży pomoże ŁTA w realizacji statutowych zadań

Choroba Alzheimera. Eksperci: strategia dla neurologii nie wystarczy. "Potrzebny osobny plan"

Grażyna oddała mężowi nerkę. Adam żyje dzięki niej. "Nie pamiętam bardziej radosnego momentu w życiu"

Pierwsze święta, uśmiech najbliższych, udane kolonie – do takich wspomnień wraca się z sentymentem. Niektóre przechowujemy w pamięci przez lata, inne ocalały za sprawą fotografii. Te wczesne, dobre wspomnienia szczególne znaczenie mają dla osób chorujących na chorobę Alzheimera.

- Tracą oni pamięć krótkotrwałą, nie zapamiętują bieżących zdarzeń, zapominają fakty z obecnego życia, twarze najbliższych, pamiętają natomiast historie z dzieciństwa i młodości - tłumaczy Maja Maciaszczyk z Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

Stąd właśnie pomysł, by w formie kalendarza zamknąć te cenne, zachowane wspomnienia, uwiecznione na fotografiach.

Plan Alzheimerowski dla Polski. RPO: już choruje 300 tys. osób. Za trzy dekady może być prawie milion

Choroba Alzheimera pacjentom odbiera pamięć 

Odszukane w domowych archiwach fotografie podopiecznych ŁTA zostały uzupełnione zdjęciami pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy na co dzień pomagają w spowalnianiu rozwoju choroby.

 – Stare zdjęcia mają za zadanie z jednej strony przypominać, a z innej uświadomić każdemu z nas, że historia życiowa jest indywidualna i dotyczy każdego człowieka bez względu na chorobę – dodaje Maja Maciaszczyk i podkreśla, że takie zdjęcia zawsze wywołują dobre skojarzenia, stają się pretekstem do przywołania w pamięci konkretnych sytuacji czy osób.

Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa, postępująca choroba mózgu o nieznanej etiologii. Jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy i spowalniać rozwój. Chorym odbiera pamięć i zdolność samodzielnego funkcjonowania, ich opiekunów często zamyka w domu i czyni bezsilnymi wobec utraty kontaktu z bliską osobą.

20 miejsc w domu samopomocy prowadzonym przez ŁTA

Na co dzień łódzki ośrodek podpowiada, jak sobie radzić, gdzie szukać pomocy. Prowadzi badania przesiewowe i organizuje grupy wsparcia dla opiekunów, połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla ich podopiecznych. Opracowuje też i wydaje podręczniki z zestawami ćwiczeń, które pomagają w codziennej pracy z chorymi, dzięki czemu postęp choroby można nieco spowolnić.

Dom samopomocy prowadzony przez ŁTA dysponuje dwudziestoma miejscami. Chorzy mają w nim zapewnioną specjalistyczną opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną i terapeutyczną. Taka kompleksowa pomoc pozwala na spowolnienie postępów choroby i wydłużenie okresu sprawności fizycznej i psychicznej. Rodzinom chorych umożliwia z kolei kontynuowanie pracy zawodowej i funkcjonowanie społeczne.

Opracowania graficznego kalendarza podjęła się Marta Maro. Można je kupić za 20 zł przy ul. Przybyszewskiego 111 w Łodzi. Pieniądze zebrane ze sprzedaży kalendarza zostaną wykorzystane na realizację zadań ŁTA.

Chorują na SMA. Ale to nie odbiera im radości życia. "Pracujemy, żyjemy aktywnie, podróżujemy"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum