Łódź: Szpital im. Kopernika z Diamentowym Statusem w leczeniu udarów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2019 09:12

Wysoką jakość leczenia pacjentów w Regionalnym Centrum Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi docenili światowi specjaliści, przyznając mu najwyższą nagrodę - Diamentowy Status w ramach nagród The European Stroke Organisation (ESO) Angels.

Łódź: Szpital im. Kopernika z Diamentowym Statusem w leczeniu udarów
To wyróżnienie przyznawane jest najlepszym centrom na świecie zajmującym się leczeniem udarów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

To wyróżnienie przyznawane jest najlepszym centrom na świecie zajmującym się leczeniem udarów. W Polsce taki status ma pięć ośrodków. W 2018 r. przyznano 17 podobnych wyróżnień placówkom w różnych krajach - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak przypominają eksperci, przy udarach kluczowy jest czas, dlatego przez ostatnie lata w łódzkim Centrum skupiano się na tym, aby do minimum skrócić okres od wjazdu pacjenta do szpitala do momentu wdrożenia leczenia. Wprowadzono w tym celu dziesięć zaleceń. Uruchomiony został ponadto numer telefonu ratunkowego, pod którym pogotowie może się konsultować z personelem Centrum. Stosowana jest także tzw. prenotyfikacja, czyli zasada, że ratownicy informują lekarzy Centrum o transportowanym pacjencie.

Im szybciej pacjent otrzyma pomoc, tym większe szanse na przeżycie i powrót do sprawności. W ciągu ostatnich lat pracownicy Centrum skrócili średni czas z godziny do pół godziny.

Więcej: lodz.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum