Liczba chorych na Alzheimera może się potroić. "Obecnie dotyka 55 mln rodzin"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 listopada 2021 06:56

Dyrektor generalna szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego Andrea Pfeifer oceniła, że do 2050 roku może się potroić liczba osób chorych na Alzheimera.

Choroba Alzheimera dotyka coraz więcej osób. Fot. Shutterstock
  • Dyrektor generalna Andrea Pfeifer określiła chorobę Alzheimera mianem "pandemii zataczającej szersze kręgi na świecie"
  • Jej firmą AC Imune zainteresował się niemiecki koncern BioNTech, który zainwestował 1 mln euro w rozwój badań nad Alzheimerem
  • Koncern zarezerwował także możliwość uzyskania szczepionki przeciwko chorobie Parkinsona, nad którą obecnie pracuje

Szwajcarski koncern zajmuje się badaniem nad Alzheimerem

Andrea Pfeifer, rozmowa z którą ukazała się w niedzielę w internetowym wydaniu niemieckiego magazynu biznesowego "Wirtschaftswoche" określiła chorobę Alzheimera, której etiologia jest wciąż tajemnicą dla naukowców jako "pandemię zataczającą coraz szersze kręgi na świecie". Obecnie - podkreśliła Pfeifer - "choroba ta boleśnie dotyka 55 milionów rodzin".

Kierowana przez nią firma - pisze "Wirtschaftswoche" - znalazła się ostatnio w polu zainteresowania potentata w produkcji szczepionek przeciwko Covid-19 niemieckiej firmy BioNTech, która zainwestowała miliony euro w rozwój badań nad Alzheimerem w AC Imune i zarezerwowała sobie też możliwość pozyskania szczepionki przeciwko chorobie Parkinsona, nad którą pracuje obecnie koncern, a prace te są na ukończeniu.

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do otępienia. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia, dlatego objawy choroby Alzheimera często są wiązane z obniżoną sprawnością umysłową mającą związek z wiekiem.

Czytaj: Cukrzyca a choroba Alzheimera. Te dwa schorzenia wiele łączy. Ważne odkrycia naukowców

Neurologia w Polsce ma swoją strategię. "Model opieki musi odpowiadać wyzwaniom"

Ważne wsparcie dla firmy

- Athos, spółka holdingowa Andreasa i Thomasa Struengmanna - głównych inwestorów w BioNTech - wraz z firmami finansującymi MIG i First Capital Partner wspólnie posiadają 12 proc. akcji AC Immune po umowie zawartej kilka tygodni temu - wyjaśniła Pfeifer. Athos i MIG były zaangażowane w założenie firmy BioNTech, która wraz z Pfizerem opracowała popularną szczepionkę przeciwko Covid-19 - przypomina niemiecki magazyn specjalistyczny.

Zaangażowanie się Struengmannów we współpracę z AC Immune jej dyrektor generalna oceniła jako "błogosławieństwo dla firmy". "Jeśli ktokolwiek wie, jak wchodzić na rynek ze szczepionkami, to jest to wiedza, jaką dysponują udziałowcy w BioNtech" - podkreśliła. AC Immune pracuje obecnie nad kilkoma preparatami do stosowania w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona, w tym nad szczepionkami. Firma nie wypuściła jeszcze żadnego leku z tej grupy.

Inni inwestorzy w AC Immune to Dietmar Hopp ze swą firmą biotechnologiczną Dievini mający ponad 20 proc. udziałów, a także grupa inwestorów instytucjonalnych i prywatnych - podała Pfeifer.

Czytaj: Prof. Gabryelewicz: choroba Alzheimera może wystąpić u osób przed 65. rokiem życia

Coraz więcej Polaków potrzebuje pomocy długoterminowej. Nie ma ani systemu, ani kadry, która im pomoże

Za chwilę co 10. osoba w wieku 65 plus będzie potrzebowała codziennego wsparcia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum