Lęk może być wczesnym objawem choroby Alzheimera

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2018 15:00

Lęk i depresja mogą być wczesnymi objawami choroby Alzheimera - informuje "American Journal of Psychiatry”.

Fot. Fotolia

Uszkadzająca mózg choroba Alzheimera stopniowo prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych w stopniu uniemożliwiającym prowadzenie normalnego życia.

Jak sugerują badania naukowców z Brigham and Women's Hospital w Bostonie (USA) istnieje związek między podwyższonym poziomem gromadzącego się w mózgu amyloidu beta a zaostrzeniem objawów lękowych. Byłby to kolejny argument przemawiający za hipotezą, zgodnie z którą objawy neuropsychiatryczne mogą być wczesnym objawem choroby Alzheimera u starszych osób - wyprzedzając typowe objawy kliniczne, czasem o ponad dziesięć lat.

Naukowcy korzystali z Harvard Aging Brain Study, badania obserwacyjnego prowadzonego na dużej grupie ochotników w starszym wieku. Objęły 270 sprawnych umysłowo mężczyzn i kobiet (od 62 do 90 lat), bez aktywnych zaburzeń psychiatrycznych. U badanych przeprowadzono również badania obrazowe mózgu, pozwalające wykryć wczesne zmiany charakterystyczne dla chorób neurodegeneracyjnych. Co roku przeprowadzano u nich badanie GDS (Geriatric Depression Scale), pozwalające wykryć i ocenić objawy depresji.

W odróżnieniu od lęku, nasilenie takich objawów depresji jak smutek czy utrata zainteresowania nie rosło wraz z poziomem amyloidu beta w mózgu.

Autorzy zamierzają kontynuować badania. Ich zdaniem objawy lekowe mogą być wczesnym symptomem choroby Alzheimera. Ponieważ lęki często występują w starszym wieku, wartość diagnostyczną może mieć nie tyle ich obecność, co narastanie, zwłaszcza w przypadku osób z grup podwyższonego ryzyka. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum