Kryzys w neurologii. Eksperci chcą zmian: asystenta lekarza i likwidacji sztucznych czasów pobytu w szpitalu

Autor: oprac. MP • Źródło: prawo.pl/Rynek Zdrowia20 listopada 2022 07:00

- Potrzebujemy kilku szybkich działań: wpisania neurologii na listę priorytetowych dziedzin w strategii zdrowotnej państwa, uczynienie ze specjalizacji z neurologii specjalizacji priorytetowej - mówi w rozmowie z Prawo.pl  prof. Jarosław Sławek, członek Krajowej Rady ds. Neurologii powołanej przez ministra zdrowia. Eksperci przestrzegają przed kryzysem w opiece nad pacjentami neurologicznymi.

Kryzys w neurologii. Eksperci chcą zmian: asystenta lekarza i likwidacji sztucznych czasów pobytu w szpitalu
Eksperci apelują o zmiany w systemie ochrony pacjentów neurologicznych Fot. PAP/Adam Ciereszko
  • Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjentów z chorobami neurologicznymi w Polsce jest ponad 5 mln
  • Tymczasem średni wiek neurologa i pielęgniarki neurologicznej to ponad 50 lat
  • Z powodu braków kadrowych zamykane są kolejne oddziały neurologiczne, a jak przestrzegają eksperci w rozmowie z Prawo.pl, pacjentów z chorobami neurologicznymi będzie przybywać
  • - Potrzebne jest opracowanie strategicznych kierunków zmian, które poprawią jakość opieki neurologicznej w Polsce - podkreślają

Średni wiek neurologa i pielęgniarki neurologicznej to ponad 50 lat

- Mamy sukcesy: wprowadzenie nowych leków na stwardnienie rozsiane, migrenę, chorobę Parkinsona, choroby rzadkie (choroba Fabry'ego, rdzeniowy zanik mięśni) do programów lekowych, wprowadzenie pilotażowego programu leczenia trombektomią mechaniczną chorych w ostrej fazie udaru mózgu niemal we wszystkich regionach Polski, stworzenie sieci ponad 170 oddziałów udarowych w Polsce - przyznaje w rozmowie z Prawo.pl prof. Jarosław Sławek, członek Krajowej Rady ds. Neurologii powołanej przez ministra zdrowia.

Przestrzega jednocześnie, że mimo tych zmian, w najbliższym czasie ogromnym wyzwaniem stanie się zabezpieczenie potrzeb pacjentów z chorobami neurologicznymi, których będzie systematycznie przybywać. 

Ekspert wylicza, że średni wiek neurologa i pielęgniarki neurologicznej to obecnie ponad 50 lat, a z powodu problemów kadrowych zamykane są kolejne oddziały neurologiczne. Wiele chorób neurologicznych natomiast, to choroby przewlekłe, angażujące system opieki zdrowotnej w bardzo długim okresie.

"Postulujemy zlikwidowanie sztucznych czasów pobytu w szpitalu"

Zdaniem ekspertów potrzebne jest szybkie opracowanie strategicznych kierunków zmian opieki nad pacjentami neurologicznymi.

Prof. Sławek wskazuje, że potrzebni są asystenci medyczni (koordynatorzy), którzy nie muszą być lekarzami, potrzeba lepszej wyceny świadczeń szpitalnych, a także lepszej organizacji pracy.

- Postulujemy zmiany organizacyjne i zlikwidowanie np. sztucznych narzuconych przez płatnika czasów pobytu w szpitalu np. w udarze mózgu 8 dób. Na lepszej organizacji można wiele zaoszczędzić, uwolnić "mocy przerobowych" - tłumaczy.

Strategia dla polskiej neurologii

Przypomina, że Polskie Towarzystwo Neurologiczne, wraz z Uczelnią Łazarskiego, przygotowało "Strategię dla polskiej neurologii do roku 2030", która była podstawą powołania Rady przy ministrze zdrowia.

- Walczymy o stworzenie systemu z jasną ścieżką diagnostyczną i terapeutyczną dla pacjentów, poprzez stworzenie ośrodków referencyjnych i jasne nakreślenie drogi chorego po wstępnym rozpoznaniu. Chcemy, aby także w obszarze neuronauk zwiększone było finansowanie dla projektów naukowych, kształcenia młodej kadry. Mamy nadzieję, że uda się te zmiany wdrożyć jak najszybciej - wyjaśnia prof. Sławek.

Jako potrzebę szybkiego działania na rzecz poprawy opieki neurologicznej wskazuje:

  • wpisanie neurologii na listę priorytetowych dziedzin w strategii zdrowotnej państwa,
  • uczynienie ze specjalizacji z neurologii specjalizacji priorytetowej,
  • przywrócenie specjalizacji z pielęgniarstwa neurologicznego,
  • zmianę taryfikacji (wyceny) procedur neurologicznych.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum