Kampania społeczna: Jacek Rozenek ostrzega przed udarem mózgu

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 24 października 2019 15:50

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Stop Udarom, z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, po raz pierwszy Polacy otrzymają ALERT UDAROWY - wiadomość z informacją, jakie są podstawowe objawy udaru mózgu i jak należy reagować w przypadku ich zauważenia. W akcję zaangażował się Jacek Rozenek - aktor, który w maju br. doznał udaru mózgu.

Kampania społeczna: Jacek Rozenek ostrzega przed udarem mózgu
ALERT UDAROWY został ogłoszony z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który przypada na 29 października, i jest jednym z projektów ogólnopolskiej kampanii społecznej STOP UDAROM. Fot. Materiały prasowe

Co ok. 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Udar to choroba, która może dotknąć każdego - w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie. Statystyki pokazują, że udar mózgu jest 3. przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych. Co roku udar mózgu zabija ok. 30 000 Polaków.

- Udar mózgu zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a działać trzeba tak jak np. w sytuacji pożaru czy wyjątkowego zagrożenia pogodowego - natychmiast! Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi, w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby - wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, prezes Fundacji Udaru Mózgu.

- Akcją ALERT UDAROWY chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że warto znać najczęstsze objawy udaru mózgu i wiedzieć, co robić, kiedy się je zauważy - czyli wezwać pogotowie ratunkowe - dodaje Dłużyński.

- ALERT UDAROWY to akcja, w której łączymy siły. Zapraszamy wszystkich do podzielenia się wiadomością, która może uratować komuś życie. Mamy nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu wiele osób dowie się i zapamięta akronim słowa udar, w którym ujęte są hasłowo podstawowe objawy udaru mózgu (U - usta wykrzywione, D - dłoń opadnięta, A - artykulacja utrudniona, R - rozmazane widzenie) i w przypadku ich zauważenia szybko zadzwoni na numer 999 lub 112. Tu warto wskazać, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie - zaznacza Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie!

- Udar mózgu nie boli. Osoby, które przeszły udar często bagatelizują pierwsze objawy choroby. W dniu, kiedy doznałem udaru, w pewnym momencie poczułem, że mam problem z mówieniem. Niestety, zignorowałem to. Byłem przekonany, że to chwilowe przemęczenie - prowadziłem wówczas cykl szkoleń. Miałem olbrzymie szczęście, że ktoś zupełnie obcy, zwrócił uwagę, że może ze mną dziać się coś złego i szybko wezwał karetkę. Mógł przecież pomyśleć, że zasnąłem w zaparkowanym aucie - opowiada znany aktor Jacek Rozenek.

- Teraz, po trudnej rehabilitacji, mogłem wrócić do pracy. Wiem jednak, że nie wszyscy mają takie szczęście. Jestem przekonany, że wielu ludzi można byłoby uratować, gdyby więcej osób znało podstawowe objawy udaru i wiedziało, że jak zobaczą u kogoś choć jeden z nich, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Udar mózgu dotyka osoby w różnym wieku - nie jest prawdą, że tylko starsze - podkreśla aktor.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum