Kalisz: szpital będzie wykonywał zabiegi w zakresie embolizacji naczyń mózgowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2020 15:55

Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny  w Kaliszu podpisał z NFZ umowę na zabiegi w zakresie embolizacji naczyń mózgowych - poinformowała we wtorek (8 grudnia) kierownik oddziału udarowego lekarz Marta Dziedzic.

Kalisz: szpital będzie wykonywał zabiegi w zakresie embolizacji naczyń mózgowych
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Po kilkumiesięcznych staraniach szpital w Kaliszu przy ul. Poznańskiej otrzymał zgodę Narodowego Fundusz Zdrowia na wykonywanie zabiegów w zakresie embolizacji naczyń mózgowych.

- Są to zabiegi wewnątrznaczyniowe wykonywane w celu leczenia takich chorób, jak tętniaki, naczyniaki mózgu oraz zwężenia i niedrożności naczyń mózgowych - powiedziała Marta Dziedzic, szefowa oddziału udarowego.

Do tej pory leczenie takich chorób - jak wyjaśniła doktor Dziedzic - odbywało się w sposób tradycyjny, czyli metodami neurochirurgicznymi.

- Wiązało się to z koniecznością rozcięcia powłok skórnych, kości czaszki i struktur mózgowych - wyjaśniła.

Obecnie pacjenci, po wstępnej kwalifikacji, będą mogli skorzystać z metody wewnątrznaczyniowej.

- Polega ona na wprowadzeniu cewnika do naczyń tętniczych przez pachwinę. Cewnikami dochodzimy do naczyń mózgowych i od strony wewnętrznej naczynia leczymy choroby. Pozwala to uniknąć bardzo groźnych chorób, jak udary krwotoczne czy udary niedokrwienne mózgu - powiedziała Marta Dziedzic.

Ewa Bąkowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum