Jest nowa opcja leczenia kobiet z rzutową postacią SM na początku ciąży i podczas karmienia piersią

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 26 września 2019 16:02

Jak poinformowała firma Merck, Komitet ds. Oceny Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP, Committee for Medicinal Products for Human Use) Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA, European Medicines Agency) wydał pozytywną opinię w sprawie rozszerzenia populacji leczonej interferonem beta o kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Pacjenci zyskują nową możliwość terapii Fot. Archiwum

- To istotna zmiana, ponieważ lekarze zyskają opcję leczenia kobiet z rzutową postacią SM na początku ciąży, a także - jeśli jest to klinicznie potrzebne - w czasie ciąży i karmienia piersią - mówi profesor Kerstin Hellwig z Kliniki Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego Św. Józefa w niemieckim Bochum.

- Interferon beta zarejestrowano ponad 20 lat temu i od tamtej pory zgromadzono wiele istotnych danych, które dzisiaj pozwalają kobietom z SM i lekarzom rozważyć kontynuację tego leczenia w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią - dodaje.

Stwardnienie rozsiane (łac. Sclerosis Multiplex, SM) to przewlekła, zapalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, która jest najczęściej występującą, nieurazową, upośledzającą chorobą neurologiczną u młodych osób dorosłych. Szacuje się, że około 2,3 mln osób na świecie cierpi na SM.

Chociaż objawy SM mogą być zróżnicowane, do najczęściej występujących należą: niewyraźne widzenie, drętwienie lub mrowienie w kończynach oraz osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia koordynacji. Rzutowa postać SM jest najczęściej występującą odmianą choroby.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum