Instytut Matki i Dziecka koordynatorem projektu badań przesiewowych w kierunku SMA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2021 12:42

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie będzie koordynatorem testów przesiewowych pod kątem SMA - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Instytut Matki i Dziecka koordynatorem projektu badań przesiewowych w kierunku SMA
Badania przesiewowe mają objąć w tym roku ok. 140 tys. dzieci Fot. Archiwum

W najbliższych tygodniach zaopatrzy się w odczynniki, które będą służyły wykonywaniu badań przesiewowych - mówił rzecznik.

- W tym roku chcemy przetestować ok. 140 tys. dzieci pod kątem choroby rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). W przyszłym roku na pewno będzie to ponad 200 tys. dzieci - powiedział we wtorek.

Jak wyjaśnił, SMA wcześnie wykryte powoduje, że można szybciej i sprawniej wyleczyć chorobę. - Leczenie jest najbardziej skuteczne zanim pojawią się pierwsze objawy, dlatego po 2019 roku, kiedy jako jedno z niewielu państw wdrożyliśmy na szeroką skalę leczenie nowoczesnym lekiem Spinraza wśród dzieci dotkniętych rdzeniowym zanikiem mięśni, chcieliśmy wprowadzić również badania przesiewowe - wskazał rzecznik.

Poinformował, że w tym roku programem badań zostanie objętych dziesięć województw. - W przyszłym roku wchodzą do programu kolejne województwa - zapowiedział Andrusiewicz.

Rdzeniowy zanik mięśni, w skrócie SMA (ang. spinal muscular atrophy), jest ciężką chorobą z grupy schorzeń nerwowo-mięśniowych o podłożu genetycznym. Z powodu wady genetycznej u chorych obumierają neurony w rdzeniu kręgowym, odpowiadające za pracę mięśni, co stopniowo prowadzi do ich zaniku.

Czucie i dotyk u chorych nie są zaburzone, a rozwój poznawczy i emocjonalny przebiega prawidłowo. SMA jest najczęstszą genetyczną przyczyną śmierci dzieci do drugiego roku życia, o ile nie wprowadzi się leczenia. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju żyje około 850-900 chorych z SMA, a każdego roku rodzi się około 50 dzieci z tym schorzeniem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum