Indie: przeprowadzono operację guza mózgu ważącego blisko 2 kg

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2018 19:09

Chirurdzy z Indii poinformowali w czwartek (22 lutego) o przeprowadzeniu udanej operacji usunięcia guza mózgu, który ważył 1,87 kg. Zabieg chirurgiczny u 31-letniego pacjenta Santlala Pala odbył się 14 lutego i trwał siedem godzin.

Indie: przeprowadzono operację guza mózgu ważącego blisko 2 kg
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- To była niezwykle imponująca i trudna operacja"- powiedział w rozmowie AFP ordynator oddziału neurochirurgii Trimurti Nadkarni ze szpitala BYL Nair w Bombaju. Jak dodał, w czasie zabiegu wykorzystano 11 worków krwi.

Zgodnie z oświadczeniem szpitala był to największy guz, którego operacja zakończyła się sukcesem, a pacjent przeżył. Poinformowano, że jego rekonwalescencja przebiega prawidłowo; pacjent może chodzić i jeść. Nadkarni podkreślił ponadto, że Pal, który żył z guzem przez trzy lata, przed operacją miał bardzo słaby wzrok, a teraz powinien widzieć coraz lepiej.

O zdarzeniu nie informowano, dopóki lekarze nie upewnili się, że operacja się powiodła. Teraz ordynator neurochirurgii mógł zapewnić, że życiu Pala nie zagraża niebezpieczeństwo.

Cytowana przez portal BBC News żona pacjenta oświadczyła, że zanim lekarze zgodzili się na zabieg, w trzech szpitalach powiedziano im, że guz nie nadaje się do operacji.

Poprzedni rekordowo duży zoperowany guz ważył 1,4 kg.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum