Hydrożel na Parkinsona. Naukowcy opracowali unikalną formułę

Autor: oprac. KM • Źródło: Reuters, Rynek Zdrowia10 sierpnia 2021 12:52

Australijscy naukowcy stworzyli hydrożel, który może być stosowany jako lek przeznaczony do jednorazowego podania w leczeniu choroby Parkinsona

Hydrożel na Parkinsona. Naukowcy opracowali unikalną formułę
Hydrożel pomoże również w leczeniu innych chorób neurologicznych, w tym udaru mózgu. Fot. AdobeStock
  • Naukowcy stworzyli lek na chorobę Parkinsona. Wystarczy jedna dawka
  • Spekulują, że lek może być stosowany również do leczenia innych schorzeń neurologicznych
  • O nowym leku poinformowała agencja Reuters, która rozmawiała z jednym z naukowców odpowiedzialnych za powstanie specyfiku 

Naukowcy z Australian National University we współpracy z Florey Institute of Neuroscience and Mental Health, opracowali żel składający się ze specjalnie skomponowanego zestawu aminokwasów. Te aminokwasy mogą być wstrzykiwane do mózgu, w celu przyspieszenia naprawy powstałych w nim uszkodzeń.

Leczenie Parkinsona. Skuteczny lek o innowacyjnej formule

Po wstrząsnięciu hydrożel przekształca się w ciecz, co ułatwia aplikację specyfiku do mózgu przez kapilary (bardzo cienkie rurki - red.). W mózgu żel powraca do swojej stałej formy i wypełnia nieregularne przestrzenie. W ten sposób usprawnia bezpieczny transport zastępcze komórki macierzyste do rannych części mózgu.

- Prawdziwym przełomem w przypadku tego leku jest to, że jego podanie sprowadza się do jednorazowej interwencji - powiedział profesor David Nisbet z Australian National University.

- Przewidujemy, że w przypadku pacjenta, który trafiłby do szpitala z objawami choroby Parkinsona, ta pojedyncza dawka potencjalnie mogłaby złagodzić wiele objawów, które wystąpiłyby u chorego w nadchodzących latach - powiedział.

Jak dotąd żel został przetestowany tylko na zwierzętach

Testy pokazały, że specyfik skutecznie zwalczał zaburzenia ruchowe występujące w chorobie Parkinsona u szczurów. Nisbet ma nadzieję, że w ciągu najbliższych pięciu lat rozpoczną się badania kliniczne tego leku. Najpierw jednak żel musi okazać się bezpieczny do stosowania u ludzi.

Nisbet dodał, że hydrożel jest również stosunkowo tani w produkcji i mógłby być produkowany masowo - jednak najpierw materiały niezbędne do jego produkcji muszą zostać zatwierdzone do użytku klinicznego.

Naukowcy podają, że ten nowo opracowany hydrożel może być również stosowany w celu leczenia innych chorób o podłożu neurologicznym, takich jak udary mózgu.

Choroba Parkinsona jest zaburzeniem mózgu, które powoduje drżenie i trudności z chodzeniem, równowagą i koordynacją. Z czasem objawy pogarszają się. Szacuje się, że na całym świecie jest 10 milionów przypadków choroby Parkinsona. Mimo to obecnie nie istnieje lekarstwo na to schorzenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum