Hydrożel na Parkinsona. Naukowcy opracowali unikalną formułę

Autor: oprac. KM • Źródło: Reuters, Rynek Zdrowia10 sierpnia 2021 12:52

Australijscy naukowcy stworzyli hydrożel, który może być stosowany jako lek przeznaczony do jednorazowego podania w leczeniu choroby Parkinsona

Hydrożel pomoże również w leczeniu innych chorób neurologicznych, w tym udaru mózgu. Fot. AdobeStock
  • Naukowcy stworzyli lek na chorobę Parkinsona. Wystarczy jedna dawka
  • Spekulują, że lek może być stosowany również do leczenia innych schorzeń neurologicznych
  • O nowym leku poinformowała agencja Reuters, która rozmawiała z jednym z naukowców odpowiedzialnych za powstanie specyfiku 

Naukowcy z Australian National University we współpracy z Florey Institute of Neuroscience and Mental Health, opracowali żel składający się ze specjalnie skomponowanego zestawu aminokwasów. Te aminokwasy mogą być wstrzykiwane do mózgu, w celu przyspieszenia naprawy powstałych w nim uszkodzeń.

Leczenie Parkinsona. Skuteczny lek o innowacyjnej formule

Po wstrząsnięciu hydrożel przekształca się w ciecz, co ułatwia aplikację specyfiku do mózgu przez kapilary (bardzo cienkie rurki - red.). W mózgu żel powraca do swojej stałej formy i wypełnia nieregularne przestrzenie. W ten sposób usprawnia bezpieczny transport zastępcze komórki macierzyste do rannych części mózgu.

- Prawdziwym przełomem w przypadku tego leku jest to, że jego podanie sprowadza się do jednorazowej interwencji - powiedział profesor David Nisbet z Australian National University.

- Przewidujemy, że w przypadku pacjenta, który trafiłby do szpitala z objawami choroby Parkinsona, ta pojedyncza dawka potencjalnie mogłaby złagodzić wiele objawów, które wystąpiłyby u chorego w nadchodzących latach - powiedział.

Jak dotąd żel został przetestowany tylko na zwierzętach

Testy pokazały, że specyfik skutecznie zwalczał zaburzenia ruchowe występujące w chorobie Parkinsona u szczurów. Nisbet ma nadzieję, że w ciągu najbliższych pięciu lat rozpoczną się badania kliniczne tego leku. Najpierw jednak żel musi okazać się bezpieczny do stosowania u ludzi.

Nisbet dodał, że hydrożel jest również stosunkowo tani w produkcji i mógłby być produkowany masowo - jednak najpierw materiały niezbędne do jego produkcji muszą zostać zatwierdzone do użytku klinicznego.

Naukowcy podają, że ten nowo opracowany hydrożel może być również stosowany w celu leczenia innych chorób o podłożu neurologicznym, takich jak udary mózgu.

Choroba Parkinsona jest zaburzeniem mózgu, które powoduje drżenie i trudności z chodzeniem, równowagą i koordynacją. Z czasem objawy pogarszają się. Szacuje się, że na całym świecie jest 10 milionów przypadków choroby Parkinsona. Mimo to obecnie nie istnieje lekarstwo na to schorzenie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum