Gen BIN1 i ciśnienie tętna. Badacze wzięli pod lupę dwa czynniki ryzyka choroby Alzheimera

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP25 stycznia 2023 05:50

Współwystępowanie dwóch ważnych czynników ryzyka choroby Alzheimera w różny sposób wpływa na kobiety i mężczyzn – informuje „Journal of Alzheimer's Disease”. Pod lupę wzięto dwa znane czynniki ryzyka choroby Alzheimera - obecność genu BIN1 oraz ciśnienie tętna.

Gen BIN1 i ciśnienie tętna. Badacze wzięli pod lupę dwa czynniki ryzyka choroby Alzheimera
Gen BIN1 i ciśnienie tętna. Te czynniki ryzyka choroby Alzheimera inaczej wpływają na kobiety i na mężczyzn Fot. AdobeStock
  • Badacze z University of Alberta w Edmonton przeanalizowali za pomocą narzędzi neuroinformatycznych dane dotyczące ponad 600 osób w wieku 53-97 lat
  • Naukowcy wzięli pod lupę przede wszystkim dwa czynniki ryzyka choroby Alzheimera, czyli obecność genu BIN1 oraz ciśnienie tętna
  • - Choroba Alzheimera rozpoczyna się o wiele wcześniej niż jesteśmy w stanie ją wykryć. Zmiany w mózgu pojawiają się nie pięć lat wcześniej, ale nawet 20 lat wcześniej - zaznaczył autor badań dr Roger Dixon

Choroba Alzheimera. Czynniki ryzyka choroby a płeć

Kanadyjscy naukowcy z University of Alberta w Edmonton analizowali za pomocą narzędzi neuroinformatycznych dane dotyczące 623 osób w wieku od 53 do 97 lat.

Pod lupę wzięto dwa znane czynniki ryzyka choroby Alzheimera:

  • obecność genu BIN1 (związanego z gromadzeniem się w mózgu neurotoksycznego białka tau);
  • ciśnienie tętna (różnica pomiędzy wartością ciśnienia skurczowego i rozkurczowego).

Następnie badacze porównali występowanie u obu płci wczesnego objawu choroby - ubytków w pamięci epizodycznej, tj. dotyczącej zdarzeń w konkretnym kontekście czasowym, np. czy pamiętamy, co jedliśmy wczoraj na śniadanie.

Naukowcy zaobserwowali, że u wszystkich uczestników badania wysokie ciśnienie tętna zwiększało ryzyko problemów z pamięcią. Wśród osób posiadających wariant BIN1 ciśnienie tętna w normie nie chroniło przed pogorszeniem funkcji poznawczych. Współwystępowanie wariantu BIN1 i wysokiego ciśnienia tętna w znacznie większym stopniu zwiększało jednak ryzyko rozwoju choroby Alzheimera u mężczyzn niż u kobiet.

Wynik ten zaskoczył badaczy, gdyż to u kobiet choroba Alzheimera diagnozowana jest częściej. Jest to związane z tym, że kobiety żyją dłużej, ale także z wieloma czynnikami o podłożu neurobiologicznym i hormonalnym.

Informacje te są istotne z punktu widzenia diagnozowania i leczenia choroby Alzheimera.

- Choroba Alzheimera rozpoczyna się o wiele wcześniej niż jesteśmy w stanie ją wykryć. Zmiany w mózgu pojawiają się nie pięć lat wcześniej, ale nawet 20 lat wcześniej. Intensywnie analizujemy profile ryzyka, aby móc zidentyfikować najbardziej narażone osoby. Gdy wystąpią objawy, niewiele można już zrobić poza łagodzeniem niektórych z nich - mówi autor badań dr Roger Dixon.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum