Gdańsk: wszczepiają elektrody do głębokiej stymulacji mózgu

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2017 10:48

Zabieg wszczepienia specjalnych elektrod do głębokiej stymulacji mózgu przeszła w Gdańsku 35- letnia kobieta, chorująca od kilku lat na pląsawicę Huntingtona. Operację przeprowadzono w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, który jest jedyną placówką w Polsce, wykonującą takie zabiegi.

Gdańsk: wszczepiają elektrody do głębokiej stymulacji mózgu
Gdańsk: wszczepiają elektrody do głębokiej stymulacji mózgu. Fot. Specjalistyczne Centrum Medyczne SA w Polanicy-Zdroju (zdjęcie ilustracyjne)

Choroba Huntingtona objawia się najczęściej między 30 a 40 rokiem życia. Dla osób postronnych najbardziej widocznym objawem są tzw. ruchy pląsawicze. Dodatkowo w chorobie występują objawy otępienne i psychiatryczne

Jak wyjasnia operujący kobietę dr Witold Libionka z Oddziału Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Gdańsku, zabieg polegał na wszczepieniu do mózgu dwóch specjalnych elektrod, które działają podobnie jak rozrusznik serca. 

Elektrody mogą hamować albo pobudzać działalność tkanki, do której są wszczepione. Wszystko zależy od ustawienia parametrów prądu stymulującego. Elektrody i cały układ jest wszczepiany podskórnie, a pacjent komunikuje się w czasie zabiegu za pomocą pilota, dzięki czemu lekarz może sterować całym urządzeniem.

Na świecie przeprowadzono dotąd kilkadziesiąt operacji polegających na stymulacji mózgu poprzez elektrody w chorobie Huntingtona. W Gdańsku - 14. Z powodu tak niewielkiej liczby operacji nie ma udokumentowanych badań potwierdzających skuteczność takiego leczenia, co pozwoliłyby na jego finansowanie przez NFZ.

Podobne zabiegi z użyciem elektrod wykonuje się u chorych na chorobę Parkinsona, których na świecie jest znacznie więcej.

Więcej: www.radiogdansk.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum