Gdańsk: w UCK wykonano zabieg trombektomii mechanicznej u 15-latka

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2019 09:51

15-letni chłopiec to najmłodszy pacjent z udarem niedokrwiennym mózgu, u którego wykonano trombektomię mechaniczną w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. To także pierwsze w Polsce dziecko, które przeszło taki zabieg.

Gdańsk: w UCK wykonano zabieg trombektomii mechanicznej u 15-latka
Trombektomia mechaniczna to najnowocześniejsza metoda leczenia udarów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Trombektomia mechaniczna to najnowocześniejsza metoda leczenia udarów, polegająca na mechanicznym usunięciu skrzepu z tętnicy mózgowej - informuje Radio Gdańsk.

Jak wskazuje prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Kliniki Neurologii Dorosłych UCK, udary u dzieci są rzadkie, ale się zdarzają. Specjalista dodaje, że chłopiec, który miał typowe dla udaru objawy, czyli niedowłady kończyn, opadnięty kącik ust, problemy z mową i wzrokiem, wrócił do normalnego funkcjonowania i jest sprawny.

W gdańskim szpitalu UCK zabiegi trombektomii mechanicznej przeprowadza się od trzech lat. Dotychczas szpital wykonał 122 zabiegi, większość sfinansował przy tym z własnych środków. Od stycznia 2019 r. placówka jest objęta pilotażowym programem Ministerstwa Zdrowia i ma kontrakt z NFZ na 100 zabiegów w br.

Do UCK trafiają pacjenci po udarze z terenu Pomorza i województwa warmińsko-mazurskiego. Lekarze z Gdańska prowadzą specjalistyczne szkolenia dla neurologów z innych ośrodków, których celem jest właściwa kwalifikacja do zabiegów.

Ważny jest czas, bo zabieg powinno się przeprowadzić w ciągu 6 godzin od udaru. Jednak, jak mówią lekarze, w niektórych przypadkach, po dodatkowych badaniach można próbować wykonywać trombektomię nawet do 24 godzin po wystąpieniu objawów udaru.

Więcej: radiogdansk.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum