PAP/Rynek Zdrowia | 27-09-2017 08:44

Francja: wybudził się po 15 latach dzięki stymulacji nerwu błędnego

35-letni mężczyzna we Francji, od 15 lat pogrążony w stanie wegetatywnym, wybudził się dzięki eksperymentalnej terapii polegającej na stymulacji nerwu błędnego - informuje pismo "Current Biology".

U pacjenta doszło do niemal całkowitego zniszczenia lewej półkuli mózgu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Mężczyzna zapadł w śpiączkę po wypadku drogowym, podczas którego doszło u niego do niemal całkowitego zniszczenia lewej półkuli mózgu. Nie wybudził się, a śpiączka przeszła w stan wegetatywny. Od tego czasu mężczyzna nie wykazywał żadnego kontaktu z otoczeniem, ani zdolności okazywania jakichkolwiek emocji.

Stan wegetatywny to paradoksalny stan umysłu człowieka, do którego dochodzi po urazie lub niedotlenieniu mózgu. Chorzy są wybudzeni, ale nie mają choćby szczątkowej świadomości własnej osoby. Przechodzą cykle snu i czuwania, tak jak zdrowi ludzie, ale gdy się przebudzą ich oczy jedynie błądzą lub są zamknięte.

Chorzy w takim stanie mogą jęczeć i zgrzytać zębami, czasami się uśmiechają, płaczą, przełykają i chrząkają. Zdarza się, że chwytają za rękę. Są to jednak wyłącznie reakcje odruchowe, a nie celowe. Z taki chorymi nie można nawiązać kontaktu. Choć mogą reagować na poruszające się osoby i przedmioty lub dochodzące do nich odgłosy, nie wykonują najprostszych nawet poleceń, takich jak "spójrz w dół", czy "uszczypnij rękę".

Stan mężczyzny zmienił się po tym, kiedy w Institut des Sciences Cognitives Marc Jeannerod w Lionie poddano go stymulacji nerwu błędnego. Dyrektor tego ośrodka dr Angela Sirigu twierdzi, że już po miesiącu tej terapii zaczął reagować na proste polecenia ruchem głowy lub gałek ocznych. Kiedy lekarze zbliżali głowę do jego twarzy, zaskoczony natychmiast szerzej otwierał oczy.

Stymulator nerwu błędnego od dawna wykorzystywany jest w medycynie, na przykład do leczenia padaczki oraz opornej na leki i nawracającej depresji. Zwykle wszczepia się go pod skórę w okolicy klatki piersiowej.

Dr Angela Sirigu wskazuje, że stymulator w taki sam sposób umieszczono u mężczyzny pogrążonego w stanie wegetatywnym. Zapowiada, że wkrótce przeprowadzone zostaną kolejne, podobne próby u innych pacjentów, tym razem będących w stanie minimalnej świadomości, czyli takich, którzy reagują na bodźce dźwiękowe, np. klakson lub muzykę.