Ewa Błaszczyk zapowiada walkę o refundowanie wszczepiania stymulatorów

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2016 18:17

Będziemy walczyć o ustawę, która pozwoli na refundowanie wszczepiania stymulatorów osobom w śpiączce - zapowiada Ewa Błaszczyk w rozmowie w RMF FM. Dzisiaj koszt takiej terapii to około 80 tysięcy złotych za osobę.

Ewa Błaszczyk zapowiada walkę o refundowanie wszczepiania stymulatorów
Ewa Błaszczyk zapowiada walkę o refundowanie wszczepiania stymulatorów. Fot. PTWP

- Łącznie z diagnostyką, pobytem w szpitalu i potem doglądaniem, bo trzeba regularnie robić kontrolne badania, w granicach 80 tysięcy złotych za osobę - wylicza Błaszczyk. Dodaje, że jeśli wszczepianie stymulatorów wejdzie w system, to pacjent ubezpieczony, który leży w szpitalu, będzie mógł liczyć na refundację. Wtedy momentalnie cena stymulatora bardzo spadnie, nawet do 50, może nawet 40 tysięcy złotych. Na razie jest drogo - przyznaje prezes Fundacji Akogo.

Według Błaszczyk jest szansa na to, by od 1 stycznia ruszył "Budzik dla dorosłych". Wyjaśnia, że wszystko jest już gotowe, właśnie skończył się remont, wszystko jest przygotowane. Zespół jest, wszystko czeka; to są w tej chwili tylko sprawy między Ministerstwem Zdrowia a NFZ - tłumaczy aktorka.

Zabiera też głos w toczącej się dyskusji na temat medycznej marihuany. Mówi, że jeśli ktoś ma lekooporną padaczkę, ponad stówę napadów dziennie, to wiadomo, że mózg zostanie zmasakrowany. Jeśli ta marihuana medyczna pomaga, to po prostu wydaje mi się, że pierwszym obowiązkiem lekarza jest dostarczyć tego, co pomaga.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum