Eksperci: polscy pacjenci z SM mają szansę na poprawę jakości życia

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2017 19:57

Zgodnie z danymi NFZ w Polsce na stwardnienie rozsiane (SM) cierpi ok. 45 tysięcy osób. Nowoczesne leki, które zostały objęte refundacja niespełna miesiąc temu, dadzą wielu chorym szansę na poprawę jakości życia.

Eksperci: polscy pacjenci z SM mają szansę na poprawę jakości życia
Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego

W czwartek (31 maja) przypadał Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Jak podkreślali przy tej okazji eksperci - im wcześniej specjalistyczne leczenie zostanie wdrożone, tym dłużej pacjent może przebywać w tzw. okresie bezobjawowym.

Stwardnienie rozsiane to schorzenie neurologiczne, skupione głównie w mózgu i rdzeniu kręgowym. Kobiety zapadają na nie dwa razy częściej niż mężczyźni, a szczyt zachorowań dotyczy grupy wiekowej 20-40 lat. Zdarza się też, że chorują osoby młodsze, dzieci oraz seniorzy.

Przyczyna zachorowań nie jest do końca jasna. Wiadomo jednak, że wpływ na nią mają czynniki środowiskowe i genetyczne. Diagnoza stwardnienia rozsianego nie zawsze jest jednoznaczna. Choroba przyjmuje zarówno łagodną, jak i ostrą oraz progresywną formę, która w miarę postępowania przynosi utratę sprawności pacjenta.

Rozwój ostrej postaci choroby u polskich pacjentów może zostać zahamowany. - Myślę, że wreszcie, po latach, chorzy mogą poczuć, że diagnoza - stwardnienie rozsiane - to jeszcze nie koniec świat - mówi Malina Wieczorek, prezes Fundacji "SM - walcz o siebie".

Wszystko dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia, które 1 maja 2017 r. rozpoczęło refundację długo wyczekiwanych leków - alemtuzumabu i teryflunomidu. Leki te hamują proces utraty sprawności oraz spowolniają rozwój choroby u osób z aktywną rzutowo-remisyjną postacią SM, przez co pozwalają im żyć normalnie, a czasami także zapomnieć o schorzeniu.

- Korzyść z nowych leków odniesie przede wszystkim grupa chorych, dla których dotąd nie było żadnych możliwości terapii. To pacjenci ze szczególnie agresywną postacią SM - mówi Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Zastosowanie odpowiedniej terapii może znacznie zmniejszyć objawy choroby oraz kontrolować jej postępy. Najważniejsze jest właściwe oraz szybkie rozpoznanie SM. Kolejnym elementem jest dobór właściwego leku oraz niezwłoczne rozpoczęcie leczenia.

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego tym razem został w Polsce objęty patronatem Rzecznika Praw Pacjenta oraz Pierwszej Damy - Agaty Kornhauser-Dudy. Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach obchodów odbyły się pod hasłem przewodnim „Życie z SM”.

W tym roku ich organizatorzy oddają głos najważniejszym osobom w tej sprawie - samym chorym, by ich potrzeby i problemy zaczęły być zauważane.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum