Eksperci ostrzegają, że zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko demencji

Autor: • Źródło: PAP05 sierpnia 2022 12:23

Zanieczyszczenie powietrza może przyspieszać rozwój demencji i spadek zdolności poznawczych u osób starszych - ostrzegają eksperci rządowi z Wielkiej Brytanii, cytowani przez "The Guardian". Przyczyną jest wpływ zanieczyszczeń na układ krążenia i przepływ krwi do mózgu.

Eksperci ostrzegają, że zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko demencji
Wdychanie zanieczyszczeń może nasilać demencję. Fot. Shutterstock
  • Brytyjczycy opublikowali nowy raport o medycznych skutkach zanieczyszczeń powietrza
  • Może przyspieszać spadek zdolności poznawczych i jest czynnikiem ryzyka wystąpienia demencji u osób starszych
  • Jest to spowodowane tym, że emisje, które dostają się do układu krążenia negatywnie wpływają na przepływ krwi do mózgu

Demencja a zanieczyszczone powietrze

Brytyjski komitet badający medyczne skutki zanieczyszczeń powietrza (Committee on the Medical Effects of Air Pollutants) opublikował raport po zapoznaniu się z prawie 70 badaniami analizującymi wpływ emisji zanieczyszczeń na mózg człowieka - pisze w artykule omawiającym publikację dziennik "The Guardian".

Z raportu wynika, że zanieczyszczenie powietrza może przyspieszać spadek zdolności poznawczych i jest czynnikiem ryzyka wystąpienia demencji u osób starszych. Eksperci wyjaśniają, że jest to spowodowane tym, że emisje, które dostają się do układu krążenia negatywnie wpływają na przepływ krwi do mózgu.

- Konsekwentnie przeanalizowane dane epidemiologiczne wskazują na związek między przewlekłym narażeniem na działanie zanieczyszczeń powietrza a zaburzeniem zdolności wzrokowo-przestrzennych, a także pogorszeniem zdolności poznawczych i zwiększonym ryzykiem demencji - twierdzą autorzy dokumentu.

Dodają, że wyniki różnych badań nie wskazują jednoznacznie, które zanieczyszczenia mogą mieć największy wpływ na takie skutki medyczne. Zaznaczają też, że "rezultaty są zróżnicowane w odniesieniu do innych domen poznawczych, takich jak funkcje wykonawcze, koncentracja, pamięć, mowa i łagodne zaburzenia poznawcze. Badania neuroobrazowe ciągle wykazują związek między ekspozycją na zanieczyszczenia a zanikiem istoty białej mózgu".

Według danych brytyjskiej służby zdrowia (National Health Service) około 850 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii zmaga się z demencją. Prognozowane jest, że do 2025 roku liczba ta wzrośnie do miliona, a do 2050 roku do dwóch milionów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum