Dzięki neuroprotezie sparaliżowany mężczyzna może poruszać ręką

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2017 16:08

Dzięki specjalnej neuroprotezie sparaliżowany mężczyzna był w stanie samodzielnie wypić kawę i zjeść posiłek, kontrolując ruchy swojej ręki za pomocą sygnałów przesyłanych z mózgu.

Dzięki neuroprotezie sparaliżowany mężczyzna może poruszać ręką
Czy medycyna kiedyś przywróci sprawność sparaliżowanym? Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

53-letni Bill Kochevar, który stracił władzę nad kończynami w wyniku wypadku rowerowego, odzyskał możliwość kontrolowania ruchów swojej ręki dzięki specjalnej neuroprotezie stworzonej przez naukowców z Cleveland (USA).

Neuroproteza składa się ona z dwóch elementów: interfejsu mózg-komputer, który rejestruje sygnały z mózgu Kochevara, oraz systemu elektrostymulacji funkcjonalnej, pobudzającego do ruchu mięśnie ręki.

Osiągnięcie to jest częścią trwających testów klinicznych BrainGate2, których celem jest ocena bezpieczeństwa i wykonalności stosowania interfejsów mózg-komputer w leczeniu sparaliżowanych osób. Inne badania prowadzone w ramach tych testów wykazały m.in., że sparaliżowani ludzie są w stanie kontrolować za pomocą sygnałów z mózgu kursor na ekranie komputera czy robotyczne ramię.

Aby umożliwić Kochevarowi odzyskanie kontroli nad ręką, naukowcy umieścili na powierzchni jego mózgu - w obszarze kory ruchowej, odpowiedzialnej za planowanie i wykonywanie ruchów ciała - specjalne elektrody. Ich zadaniem było odbieranie i przekazywanie do komputera informacji o planowanym ruchu ręki. Następnie informacja ta była przekazana do systemu elektrostymulacji funkcjonalnej, który składa się z 36 elektrod, pobudzających do ruchu mięśnie ręki.

Zanim jednak pacjent był w stanie samodzielnie poruszyć kończyną, musiał przejść przez wiele miesięcy rehabilitacji, mającej cofnąć atrofię mięśni. Musiał też nauczyć się kontrolować ruchy za pomocą sygnałów wysyłanych z mózgu; naukowcy podkreślają jednak, że ten etap nie sprawił większych trudności.

Kochevar był w stanie ruszać wirtualnym ramieniem już po kilku minutach - co udowodniło, że mózg dalej był zdolny do wysyłania właściwych sygnałów.

Neuroprotezy złożone z interfejsu mózg-komputer oraz systemu elektrostymulacji mogą już niedługo wyjść z fazy testów w laboratoriach i stać się powszechnie dostępne - podkreślają twórcy neuroprotezy. Cały czas trwają prace nad udoskonaleniem dekodowania sygnałów i precyzji wykonywanych ruchów, jak również nad stworzeniem bezprzewodowej wersji implantu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum