×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Darmowe badanie mózgu rezonansem magnetycznym. Jest jeden warunek

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia09 marca 2023 09:30

Badanie mózgu rezonansem magnetycznym za darmo można wykonać w ramach projektu naukowego realizowanego w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Warunkiem jest odpowiedni wiek, brak poważnych problemów w poruszaniu się oraz brak chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

Darmowe badanie mózgu rezonansem magnetycznym. Jest jeden warunek
Seniorzy mogą wziąć udział w darmowym badaniu mózgu rezonansem magnetycznym. Fot. Shutterstock
  • W Instytucie Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu trwa projekt naukowy, którego celem jest zbadanie zdolności przestrzennych u osób starszych
  • W związku z tym seniorzy będą mogli wykonać tu za darmo badanie mózgu rezonansem magnetycznym
  • Uzyskane wyniki badań pozwolą na wczesne wykrywanie chorób poznawczych u osób starszych
  • Badania są dla osób po 60 roku życia, które nie mają problemów z poruszaniem się i nie mają chorób psychiatrycznych czy neurologicznych

Darmowe badanie rezonansem magnetycznym

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu trwa projekt naukowy badający zdolności przestrzenne u osób starszych. W ramach przedsięwzięcia seniorzy będą mogli za darmo wykonać badanie mózgu rezonansem magnetycznym.

Celem projektu jest zrozumienie, w jaki sposób zdolności przestrzenne zmieniają się z wiekiem, wyjaśnienie ich związku z innymi procesami poznawczymi oraz tym, w jaki sposób pracuje mózg.

- Podczas badań uczestnicy wykonają zadania oceniające różne zdolności poznawcze, w tym pamięć, uwagę i orientację w przestrzeni. Oprócz standardowo stosowanych narzędzi psychologicznych wykorzystywane jest innowacyjne podejście do oceny funkcjonowania poznawczego, bo tego, w jaki sposób funkcjonuje mózg, autorzy projektu szukają w szczególności w chodzie. W ramach projektu przeprowadzane są również badania mózgu w rezonansie magnetycznym – powiedziała „GW” Natalia Pawlaczyk, która prowadzi ten projekt naukowy.

Wyniki badań pozwolą na dalsze działania we wczesnym wykrywaniu chorób poznawczych u osób starszych. Kto może wziąć udział w badaniu?

  • osoby po 60 roku życia,
  • osoby bez poważnych problemów w poruszaniu się,
  • bez chorób psychiatrycznych i neurologicznych,
  • bez metalowych elementów umieszczonych na stałe w ciele.

Udział w projekcie jest darmowy, a badania są realizowane w Toruniu. Chętni mogą się zgłaszać pod wskazanym numerem: 505 701 764.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum