Darmowe badania stężenia witaminy D? Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Autor: oprac. SzB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia02 września 2022 20:40

Czy badania w kierunku stężenia witaminy D będą refundowane? Na interpelację poselską w tym temacie odpowiedział wiceminister Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska.

Darmowe badania stężenia witaminy D? Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia
Czy badania w kierunku stężenia witaminy D będą refundowane? Jest odpowiedź resortu. Fot. Shutterstock
  • Czy badania w kierunku stężenia witaminy D będą refundowane - interpelacja w tej sprawie została skierowana do Ministerstwa Zdrowia
  • Odpowiedź przygotował wiceminister Waldemar Kraska. Przyznał, że "wprowadzenie do świadczeń [...] badania stężenia poziomu witaminy D3 było przedmiotem analiz prowadzonych w Ministerstwie Zdrowia oraz konsultacji z gronem ekspertów"
  • - Minister Zdrowia - mając na uwadze powszechną wiedzę o niedobrze tej witaminy oraz racjonalność gospodarowania środkami budżetu - podjął decyzję o niewprowadzaniu tego badania. I to się w najbliższym czasie nie zmieni - dodał Kraska

Darmowe badania w kierunku stężenia witaminy D. Jest odpowiedź MZ

Przypomnijmy, że od 1 lipca lekarz rodzinny w ramach POZ może wypisać skierowania na wykonanie nowych, darmowych badań diagnostycznych na koszt NFZ.

- W darmowych świadczeniach dla pacjentów nie znalazło się badanie w kierunku stężenia witaminy D - czytamy w interpelacji poselskiej, którą zgłosili Anita Sowińska i Jan Szopiński.

Witamina D - jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczu - pełni szereg ważnych funkcji w naszym organizmie. Eksperci jednak alarmują, że nawet 90 proc. Polaków ma niedobór tzw. "witaminy słońca".

- Niska ekspozycja na światło słoneczne, związane z wiekiem zmniejszenie syntezy skórnej i pokarm ubogi w witaminę D przyczyniają się do wysokiej częstości występowania niedoboru witaminy D wśród populacji polskiej - podkreślają posłowie i przypominają, że "skutkuje [to] rozwinięciem się wielu chorób dermatologicznych oraz nowotworów". 

"Minister Zdrowia podjął decyzję o niewprowadzaniu badania"

- Czy Ministerstwo Zdrowia powróciło do konsultacji w sprawie wprowadzenia darmowych badań stężenia witaminy D w surowicy krwi? Czy, kiedy, w jakiej formie oraz z jaką grupą interesariuszy będą prowadzone konsultacje - te pytania skierowano do resortu zdrowia w interpelacji poselskiej.

Autorzy pytają ponadto, czy Ministerstwo planuje prowadzić działania edukacyjne, które będą uświadamiać, że witamina D ma znaczący wpływ na zdrowie człowieka i istotne są badania diagnostyczne. 

Odpowiedź resortu przygotował wiceminister Waldemar Kraska. 

- Wprowadzenie do świadczeń medycznej diagnostyki laboratoryjnej lub diagnostyki obrazowej i nieobrazowej związanych z realizacją świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej badania stężenia poziomu witaminy D3 było przedmiotem analiz prowadzonych w Ministerstwie Zdrowia oraz konsultacji z gronem ekspertów - czytamy w odpowiedzi. 

- Mając na uwadze fakt, iż niedobory witaminy D3 dotyczą blisko 90 proc. populacji polskiego społeczeństwa, a wyniki badania diagnostycznego stężenia witaminy D3 zleconego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) służyłby potwierdzeniu znanego faktu, równocześnie biorąc pod uwagę racjonalność gospodarowania środkami budżetu
pochodzącego ze środków ubezpieczenia zdrowotnego, jak również dostępne i aktualizowane zalecenia dla lekarzy POZ dotyczące suplementacji witaminy D3, Minister Zdrowia podjął decyzję o niewprowadzaniu badania [...]  - dodał Kraska. 

Na chwilę obecną w resorcie nie są prowadzone, ani planowane w niedalekiej przyszłości, żadne prace w tym temacie. 

Ministerstwo Zdrowia stawia na edukację oraz profilaktykę

Wiceminister Waldemar Kraska przypomniał, że w 2017 roku zostało powołane Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

- Powstanie ogólnopolskiego centrum edukacji żywieniowej i zdrowego stylu życia zrodziło się z potrzeby szerzenia rzetelnej wiedzy w zakresie żywienia i zdrowego stylu życia, pozytywnej zmiany postaw i nawyków żywieniowych, a w konsekwencji poprawy stanu zdrowia populacji - podkreśla Kraska i dodaje, że "zadanie jest kontynuowane w ramach kolejnej edycji
Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025". 

- W ramach NCEŻ funkcjonuje także Centrum Dietetyczne Online (CDO). CDO
to internetowa poradnia utworzona w 2017 r. oferująca bezpłatne konsultacje dietetyczne online. Centrum Dietetyczne Online zostało utworzone w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa dotyczące dostępu do bezpłatnego poradnictwa dietetycznego. Wraz z rozwojem Centrum oraz rosnącym zapotrzebowaniem na usługi związane z poprawą zdrowia i jakości życia, zespół specjalistów poradni internetowej nieustannie
rozszerza swoją działalność - wyjaśnia przedstawiciel resortu zdrowia. 

Ponadto MZ - jak przypomina w odpowiedzi Kraska - wspiera profilaktykę osteoporozy u osób w wieku 50+ oraz opracowało Programu Koordynacji Profilaktyki Złamań Osteoporotycznych skierowanego do kobiet w przedziale wiekowym 50–70 lat.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum