Część chorych z postępującą postacią SM bez refundowanego leczenia?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2019 09:09

Grupa chorych z postępującą postacią stwardnienia rozsianego nie otrzymuje żadnego refundowanego leczenia - czytamy we wtorkowym (21 maja) Naszym Dzienniku.

Część chorych z postępującą postacią SM bez refundowanego leczenia?
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podkreśla gazeta, stwardnienie rozsiane (SM) najczęściej pojawia się w postaci rzutowo-remisyjnej (RRMS).

- Znana jest też postać pierwotnie oraz wtórnie postępująca. Od momentu zachorowania następuje u pacjenta utrata objętości mózgu. Dlatego bardzo ważna jest szybko diagnostyka i jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia - zaznacza w rozmowie z gazetą prof. Mariusz Stasiołek, kierownik Kliniki Neurologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Zarówno terapia, jak i rokowania zależą od postaci choroby. Dla chorych z RRMS są obecnie dostępne dwa programy lekowe.

- Pacjenci z postępującymi postaciami (PPMS) nie mają natomiast dostępu do żadnego refundowanego leczenia. Czekają na preparat, który jako pierwszy okazał się skuteczny w spowalnianiu lub hamowaniu tej formy SM. Chodzi o lek ocrelizumab - wyjaśnia w rozmowie z "ND" Dominika Czarnota-Szałkowska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Jak podkreśla gazeta, specyfik nie jest na razie refundowany w Polsce dla żadnej postaci stwardnienia rozsianego. - Mamy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia wyda wreszcie pozytywną decyzję refundacyjną i lek będzie dostępny dla obu grup pacjentów - dodaje Czarnota-Szałkowska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum