Ciepła woda pozwala na osiągnięcie lepszych wyników operacji neurochirurgicznych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP28 listopada 2022 06:12

Szwedzcy specjaliści wyjaśnili, że dzięki użyciu cieplejszego płynu do przemywania mózgu, można znacznie poprawić wyniki operacji neurochirurgicznej.

Ciepła woda pozwala na osiągnięcie lepszych wyników operacji neurochirurgicznych
Szwedzcy specjaliści dokonali ważnego odkrycia. Fot. AdobeStock
  • Dzięki użyciu do przemywania mózgu cieplejszego płynu - można poprawić wyniki operacji neurochirurgicznej, wykonywanej z powodu uciskającego mózg krwiaka
  • Badanie obejmowało łącznie 541 pacjentów ze szpitali uniwersyteckich w Uppsali, Karolinska w Solna i Sahlgrenska w Göteborgu
  • - Fakt, że tak prostym środkiem możemy zmniejszyć liczbę nawrotów, a co za tym idzie - powtórek operacji, ma ogromne znaczenie - podkreślił Andreas Bartley, neurochirurg w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska

Operacje neurochirurgiczne z powodu krwawienia

Jak wykazali specjaliści z uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja), dzięki zastąpieniu płynu irygacyjnego płynem o temperaturze ciała można zmniejszyć o połowę liczbę powtórnych operacji z powodu krwawienia wewnątrz czaszki.

Krwawienie pomiędzy czaszką a mózgiem (krwotok podtwardówkowy, prowadzący do powstania uciskającego mózg krwiaka) dotyczy głównie osób starszych i pojawia się najczęściej po stosunkowo lekkim urazie głowy. Może dochodzić do gromadzenia się płynu zapalnego zmieszanego z krwią, a w konsekwencji - obrzęku i ucisku na mózg. Gromadzenie się płynu może trwać bardzo długo - tygodniami, a nawet miesiącami.

Objawy cały czas narastają: uporczywy ból głowy, dezorientacja, osłabienie po jednej stronie ciała, problemy z równowagą, zaburzenia świadomości. Jak podaje "Journal of Neurosurgery", krwiak nadtwardówkowy powstaje w wyniku powikłań w przypadku 1-3 proc. wszystkich urazów czaszkowo-mózgowych i około 10 proc ciężkich urazów. Tylko w USA ma miejsce około 10 milionów urazów czaszkowo-mózgowych rocznie, z czego 20 proc. to urazy określane jako ciężkie

Aby usunąć krew, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Po wypłynięciu nagromadzonego płynu przez wywiercony w czaszce otwór, powierzchnia mózgu jest płukana płynem do irygacji (na przykład 0,9 proc. jałowym roztworem soli), aby upewnić się, że żadne pozostałości krwotoku nie pozostaną i nie dojdzie do nawrotu.

Obecnie jest to najczęstsza operacja mózgu przeprowadzana w Szwecji. W przeszłości do irygacji mózgu używano płynu o różnych temperaturach. Można było przypuszczać, że temperatura odgrywa rolę w skuteczności wypłukiwania pozostałości krwiaka oraz szybkości zatrzymywania nowego niewielkiego krwawienia.

Ciepła woda a mniejsze nawroty

Obecne badanie obejmowało łącznie 541 pacjentów ze szpitali uniwersyteckich w Uppsali, Karolinska w Solna i Sahlgrenska w Göteborgu. Średnia wieku uczestników wynosiła 76 lat. Pacjentom losowo przydzielono irygację płynem o temperaturze ciała lub temperaturze pokojowej, podczas gdy reszta leczenia przebiegała w ten sam sposób dla obu grup. Wśród tych, którym podano płyn do irygacji w temperaturze pokojowej, 14 procent (39 z 277 pacjentów) wymagało powtórzenia operacji w ciągu sześciu miesięcy. W grupie otrzymującej płyn o temperaturze ciała odpowiedni odsetek wynosił 6 procent (16 z 264 pacjentów).

- Fakt, że tak prostym środkiem możemy zmniejszyć liczbę nawrotów, a co za tym idzie - powtórek operacji, ma ogromne znaczenie - przede wszystkim dla zmniejszenia niepotrzebnego cierpienia tej grupy starszych pacjentów, ale także dla zmniejszenia presji na służbę zdrowia - zaznaczył Andreas Bartley, doktorant neurologii klinicznej w Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu i neurochirurg w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska.

Naukowcy biorący udział w badaniu (adres TU) opisują środowisko pracy neurochirurga jako wysoce złożone i wskazują, że rzadko przeprowadza się systematyczne badania tak prostych właściwości fizycznych, jak temperatura płynu.

- Oczekuje się, że całkowita liczba operacji krwotoku podtwardówkowego gwałtownie wzrośnie wraz ze wzrostem udziału osób starszych w populacji - wskazał Magnus Tisell, profesor nadzwyczajny neurochirurgii w Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu oraz neurochirurg w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska.

- Co więcej, podniesienie temperatury płynu do irygacji jest środkiem, który można łatwo zastosować również w krajach ubogich w zasoby i o niskich dochodach - podsumował Tisell.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum