×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Choroby neurologiczne dotykają jednej trzeciej Polaków. "Stoimy w obliczu poważnych wyzwań"

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia22 lutego 2023 17:00

Jedna trzecia Polaków w ciągu swojego życia dozna różnych objawów i zaburzeń neurologicznych. Nasze społeczeństwo się starzeje, więc problem będzie narastał. Jak zorganizować system opieki neurologicznej w obliczu nowych wyzwań? Będziemy o tym rozmawiać podczas HCC 2023.

Choroby neurologiczne dotykają jednej trzeciej Polaków. "Stoimy w obliczu poważnych wyzwań"
Jedna trzecia Polaków w ciągu swojego życia dozna różnych objawów i zaburzeń neurologicznych Fot. Shutterstock
 • Jedna trzecia Polaków w ciągu swojego życia dozna różnych objawów i zaburzeń neurologicznych. Potrzeby związane z ich diagnostyką i leczeniem już w tej chwili są duże, a będą jeszcze większe ze względu na starzenie się naszego społeczeństwa
 • Eksperci domagają się, aby neurologia stała się dziedziną priorytetową i wskazują, że jednym z najpoważniejszych wyzwań jest deficyt kadr - w sektorze publicznym pracuje obecnie zaledwie ok. 2,5 tys. neurologów
 • Wskazują też potrzebę podziału neurologii na podspecjalizacje, ponieważ gwarantuje to optymalizację wyników leczenia
 • Do problemów, z jakimi zmaga się neurologia, należy także zbyt niska wycena procedur. Większość oddziałów neurologicznych przynosi straty, mimo że opiekują się one najciężej chorymi
 • O wyzwaniach stojących przed polską neurologią będziemy mówić podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 marca 2023 r. w Katowicach ZAREJESTRUJ SIĘ

Społeczeństwo się starzeje, rosną potrzeby związane z leczeniem chorób neurologicznych

Z szacunków wynika, iż jedna trzecia Polaków w ciągu swojego życia dozna różnych objawów i zaburzeń neurologicznych. Jak przypominają eksperci:

 • pół miliona osób w Polsce żyje z chorobą Alzheimera,
 • 90 tys. z chorobą Parkinsona,
 • 55 tys. ze stwardnieniem rozsianym,
 • co roku ok. 70 tys. osób doznaje ostrego udaru niedokrwiennego,
 • do tego należy dodać migreny, bóle kręgosłupa, które dotyczą 20-30 proc. populacji.

Potrzeby związane z diagnostyką i leczeniem już w tej chwili są duże, a będą jeszcze większe ze względu na starzenie się naszego społeczeństwa. Dlatego eksperci domagają się, aby neurologia stała się dziedziną priorytetową i częścią strategii państwa.

Kadry w neurologii. Tu mamy problem

Jednym z najpoważniejszych wyzwań w neurologii jest deficyt kadr. Wielu specjalistów ucieka do innych sfer medycznych, a w sektorze publicznym pracuje zaledwie ok. 2,5 tys. neurologów.

Kolejnym problemem do rozwiązania jest potrzeba podziału neurologii na podspecjalizacje. - Nikt, kto ma padaczkę, nie pójdzie do eksperta, który leczy chorobę Parkinsona i odwrotnie - przekonuje prof. Agnieszka Słowik, konsultant krajowa w dziedzinie neurologii.

Eksperci oceniają, że neurologia powinna iść drogą subspecjalizacji, ponieważ gwarantuje ona optymalizację wyniku leczenia. Należy koncentrować się na rozwiązaniach zorientowanych na potrzeby konkretnych chorych i na zarządzanie chorobą, a nie systemem.

Oddziały neurologiczne zajmują się najciężej chorymi pacjentami, ale przynoszą straty

Do problemów, z jakimi zmaga się neurologia, należy także zbyt niska wycena procedur. Specjaliści zwracają uwagę, że większość oddziałów neurologicznych przynosi straty, mimo że opiekują się one najciężej chorymi. Z tego powodu zdarza się, że oddziały są zamykane.

Jak mówi prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN), w neurologii mamy jednak coraz szerszy dostęp do nowych terapii. Jako przykład podaje m.in. trombektomię przy udarach mózgu, terapie genowe w rdzeniowym zaniku mięśni, terapie immonomodulacyjne w stwardnieniu rozsianym, leczenie padaczki z zastosowaniem farmakoterapii, jak i metod chirurgicznych.

- Możemy też pomagać osobom z zaawansowanym stadium choroby Parkinsona dzięki technikom neurochirurgicznym jak głęboka stymulacja mózgu, czy za pomocą pompy infuzyjnej zawierającej lewodopę. Ostatnio pojawił się program leczenia migreny przewlekłej - dodaje prezes PTN.

O neurologii na HCC 2023

O problemach związanych z neurologią będziemy rozmawiać podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 marca w Katowicach ZAREJESTRUJ SIĘ

Sesja pt. „Neurologia - dostępność leczenia i organizacja systemu” odbędzie się 9 marca w godzinach 13.30-14.30. Można ją będzie śledzić online, ale także na miejscu, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Podczas sesji eksperci będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy brak odpowiednich kadr, organizacji i finansowania, to już kryzys w polskiej neurologii. Będzie także mowa o potrzebie podziału neurologii na subspecjalizacje oraz o dostępie do nowoczesnego leczenia chorób neurologicznych w Polsce. Jednym z tematów będzie również 90 lat działalności Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum