Choroby kardiometaboliczne zwiększają ryzyko rozwoju demencji. Potwierdzają to najnowsze badania

Autor: • Źródło: PAP21 stycznia 2023 05:50

Choroby kardiometaboliczne w dużym stopniu zwiększają ryzyko rozwoju demencji. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców z Instytutu Karolinska wśród bliźniąt wynika, że te same geny mogą leżeć u podstaw obu chorób – informuje „European Heart Journal”.

Choroby kardiometaboliczne zwiększają ryzyko rozwoju demencji. Potwierdzają to najnowsze badania
Demencja i choroby kardiometaboliczne mogą mieć wspólne podłoże genetyczne Fot. AdobeStock

 

Choroby kardiometaboliczne w dużym stopniu zwiększają ryzyko rozwoju demencji

W badaniach wzięło udział ponad 17 tys. osób po 60 roku życia, które nie miały w momencie rejestracji zaburzeń poznawczych. Stan zdrowia bliźniąt monitorowany był przez blisko 18 lat, co pozwoliło odnotować, u kogo rozwinęła się demencja.

- Współwystępowanie kilku chorób kardiometabolicznych miało związek z ponad dwukrotnym wzrostem ryzyka otępienia naczyniopochodnego i 50-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera  - mówi autorka badań dr Abigail Dove.

Każda choroba kardiometaboliczna przekładała się na:

  • zwiększenie ryzyka różnych rodzajów demencji o 42 proc.
  • ryzyka otępienia naczyniopochodnego - o 64 proc.,
  • a choroby Alzheimera - o 26 proc.

Ryzyko rozwoju demencji było wyraźnie wyższe w przypadku osób, u których choroby kardiometaboliczne zdiagnozowane zostały w średnim wieku niż u osób, u których choroby te wykryto w późniejszym wieku.

W przypadku bliźniąt dwujajowych, które mają 50 proc. tych samych genów, demencja rozwijała się częściej u osoby, która miała zdiagnozowane choroby kardiometaboliczne. W przypadku bliźniąt jednojajowych, będących genetycznymi kopiami, ryzyko demencji u obu osób było podobne bez względu na status kardiometaboliczny.

Do chorób kardiomatabolicznych zaliczają się m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, udar, cukrzyca, insulinooporność czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

- Wyniki naszych badań sugerują, że choroby kardiometaboliczne i demencja mogą być skutkiem działania tych samych czynników genetycznych. Wskazują też na potrzebę regularnego monitorowania osób z tymi schorzeniami w celu obniżenia ryzyka rozwoju otępienia  - podsumowuje dr Dove.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum