Choroba Parkinsona. Objawy tej neurodegeneracyjnej choroby mózgu zaczynają się w jelitach

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia30 kwietnia 2022 07:30

Choroba Parkinsona. Pewne objawy choroby Parkinsona pojawiają się już na kilka lat przed objawami motorycznymi. Dodajmy, że ta postępująca, neurodegeneracyjna choroba mózgu, dotyka ponad ponad 10 milionów osób na świecie.

Choroba Parkinsona. Objawy tej neurodegeneracyjnej choroby mózgu zaczynają się w jelitach
Choroba Parkinsona. To jedna z najszybciej rozwijających się chorób mózgu. Fot. Adobe Stock
  • Choroba Parkinsona to postępująca, neurodegeneracyjna choroba mózgu. Na całym świecie z Parkinsonem żyje ponad 10 milionów osób
  • - Parkinson całkowicie zmienia życie pacjentów - zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym - podkreśla Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu
  • - Utrudnione, codzienne funkcjonowanie działa negatywnie na samopoczucie osoby dotkniętej tą chorobą. Ale nie tylko - dodaje
  • Lekarze podkreślają, że ważne jest wczesne wykrycie choroby i podjęcie leczenia
  • Pewne objawy choroby Parkinsona pojawiają się bowiem na kilka lat przed objawami motorycznymi. Są to m.in. zaburzenia snu, apatia, niepokój czy zaparcia
  • Część naukowców twierdzi, że choroba ta ma swój początek nie w mózgu, a właśnie w jelitach

Choroba Parkinsona to jedna z najszybciej rozwijających się chorób mózgu

Choroba Parkinsona to postępująca, neurodegeneracyjna choroba mózgu. Naukowcy wciąż nie znaleźli lekarstwa, które mogłoby ją wyleczyć.

Starzenia się społeczeństwa powoduje, że na całym świecie z Parkinsonem żyje ponad 10 milionów osób. W Polsce ta liczba oscyluje między 80 a 100 tys., przy czym jej zaawansowane stadium ma ok. 20 proc. chorych. 

Pod względem statystycznym - choroba Parkinsona częściej dosięga mężczyzn aniżeli kobiet i rozpoczyna się powyżej 50. roku życia. Niestety, z tą jednostką chorobową mierzą się również młodsze osoby (po 25. roku).

Podstawową cechą tej choroby jest uszkadzanie komórek nerwowych, a dokładniej neuronów dopaminergicznych, w części mózgu zwanej istotą czarną. Impulsy nerwowe przekazywane z istoty czarnej są odpowiedzialne za zależną od naszej woli pracę mięśni i koordynację ruchową.

Choroba Parkinsona. Objawy zaczynają się w jelitach?

Taki proces niszczenia skutkuje wieloma objawami - np. drżącymi dłońmi, zaburzeniami snu czy obniżonym nastrojem. 

Eksperci przypominają, że niejednokrotnie pierwszymi objawami choroby Parkinsona są zaburzenia węchu i zaparcia.

Dlatego też nie brakuje naukowców, którzy twierdzą, że choroba ta ma swój początek nie w mózgu, a właśnie w jelitach.

Choroba Parkinsona i jej przebieg

Przebieg choroby Parkinsona można podzielić na następujące trzy fazy:

  • utajony rozwój choroby (może on trwać 10-15 lat) - organizm nie daje objawów typowych, w międzyczasie choroba wyniszcza struktury mózgu; zniszczeniu ulega ok. 50-60 proc. neuronów produkujących dopaminę; chorzy zaczynają borykać się z zaburzeniami ruchu, drżeniem spoczynkowym, ślinotokiem czy kłopotami z mówieniem;
  • „miesiąc miodowy” - podczas niego organizm chorego bardzo dobrze odpowiada na leczenie farmakologiczne;
  • zaawansowane stadium - pacjent zwykle 5 razy dziennie lub więcej przyjmuje doustnie lewodopę; dwie godziny w ciągu dnia lub więcej ma stan off, czyli stan gorszego samopoczucia, który charakteryzuje się sztywnościami, spowolnieniem, drżeniem; godzinę dziennie lub więcej doświadcza kłopotliwych dyskinez; w takim przypadku należy podjąć niezbędne kroki w celu medycznego rozpoznania i skierowania chorego na odpowiednią terapię.

- Parkinson całkowicie zmienia życie pacjentów - zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Utrudnione, codzienne funkcjonowanie działa negatywnie na samopoczucie osoby dotkniętej tą chorobą. Ale nie tylko - wyjaśnia Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu.

- Choroba Parkinsona to choroba całej rodziny, która często pomimo dobrych chęci nie do końca wie, jak właściwie pomóc pacjentowi. Oprócz leczenia trzeba zadbać chociażby o unikanie sytuacji stresowych, co jest szczególnie ciężkie. Uważa się, że ze względu na zachowaną pełną świadomość choroby, znaczny odsetek pacjentów z chorobą Parkinsona cierpi na depresję - dodaje Machajek. 

Jak leczyć chorobę Parkinsona?

Leczenie choroby Parkinsona wydłuża życie chorych, a także - co najistotniejsze - poprawia jego jakość. 

W Polsce lekarze dysponują wieloma lekami - część z nich jest refundowana (np. agoniści dopaminy, inhibitory MAO-B). 

Jeśli natomiast chodzi o leczenie zaawansowanego stadium choroby w kraju dostępne są trzy, refundowane metody: DBS, czyli głęboka stymulacja mózgu oraz dwie metody infuzyjne: Duodopa i apomorfina.

- Oprócz stosowania zaawansowanych terapii trzeba pamiętać o holistycznym podejściu do pacjenta - twierdzi prof. Jarosław Sławek, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Konieczna jest więc współpraca wielu specjalistów.

- To schorzenie można nazwać modelowym do wdrożenia programu kompleksowej - tzn. we wszystkich wymienionych wymiarach - opieki nad chorym. Tylko taki system opieki zapewni lepszą jakość życia chorego, a co za tym idzie również opiekuna - dodaje prof. Sławek. 

W przypadku choroby Parkinsona istotne jest wczesne wykrycie

Lekarze podkreślają, że w chorobie Parkinsona ważne jest wczesne wykrycie. Pewne objawy pojawiają się na kilka lat przed objawami motorycznymi. Są to m.in. zaburzenia snu, apatia, niepokój, depresja, zaburzenia węchu czy zaparcia.

Niezmiernie ważna jest też profilaktyka i działania systemowe, podejmowane na rzecz postępowania w chorobach neurologicznych.

Przypomnijmy, że 4 marca tego roku Ministerstwo Zdrowia powołało do życia Krajową Radę ds. Neurologii.

Do zadań ekspertów tej rady należy m.in. opracowywanie standardów postępowania medycznego w zakresie chorób neurologicznych i ich upowszechnianie, przygotowywanie rekomendacji w zakresie innowacyjnych technologii, które mają zastosowanie w diagnostyce i leczeniu czy  intensyfikacja działań z zakresu profilaktyki. 

Działa ogólnopolska infolinia dla chorych

Warto wspomnieć, że od ubiegłego roku wszyscy chorzy, u których choroba weszła w zaawansowane stadium, mogą korzystać z Ogólnopolskiej Infolinii dla Osób z Zaawansowaną Chorobą Parkinsona (numer 500 990 363).

Działa ona w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godz. 10-14.

Narzędzie to stworzone zostało również dla opiekunów i lekarzy, którzy nie wiedzą jak poprowadzić pacjenta w zaawansowanym stadium choroby.

- Od osób dzwoniących na Infolinię bardzo często otrzymujemy sygnały, że nareszcie jest miejsce, w którym pacjent wchodzący w zaawansowane stadium choroby Parkinsona może otrzymać realne wsparcie. Kooperujemy ze wszystkimi ośrodkami będącymi w programie lekowym B.90, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko „przekazać” pacjenta do optymalnego szpitala celem skonsultowania go przez neurologa specjalizującego się w chorobie Parkinsona - wyjaśnia Justyna Kubiak z Uniwersyteckiego Szpitala nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum