Choroba Alzheimera zaburza niemal wszystkie procesy w mózgu

Autor: • Źródło: PAP29 czerwca 2022 07:19

Obszerna analiza literatury naukowej pokazała, że w chorobie Alzheimera zaburzone zostają praktycznie wszystkie ścieżki biologicznych procesów w mózgu. Badania jednak obecnie skupiają się głównie na kilku z nich.

Choroba Alzheimera zaburza niemal wszystkie procesy w mózgu
Zaburzone zostają praktycznie wszystkie ścieżki biologicznych procesów w mózgu. Fot. Shutterstock
  • Badania przeprowadzili naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC)
  • prawie sześć milionów starszych Amerykanów cierpi na chorobę Alzheimera, a liczba ta ma się podwoić do 2050 roku
  • Na świecie chorych jest od 15 do 21 mln osób, a w Polsce - 350 tysięcy

Przyczyny choroby są słabo poznane

Choroba Alzheimera to złożone, neurodegeneracyjne schorzenie, które uszkadza pamięć, myślenie, powoduje halucynacje, prowadzi do dezorientacji, depresji. Z upływem czasu chorzy nie są w stanie żyć samodzielnie.

Obecnie biologiczne podstawy choroby są, mimo lat badań, słabo poznane.

W najnowszym opracowaniu, na łamach pisma "Frontiers in Aging Neuroscience" izraelski zespół przedstawił wyniki analizy aż 200 tys. naukowych publikacji na ten temat, jakie powstały w ciągu 30 lat.

Badacze odkryli, że niemal wszystkie ścieżki biologicznych procesów, jakie zachodzą w mózgu, można powiązać z chorobą. Z 341 znanych ścieżek, w chorobie zaburzonych było 334. Prawie połowa z nich pojawiła się w przynajmniej 100 publikacjach.

- Obciążenie chorobą Alzheimera rośnie, przez co zmierzamy w kierunku neurologicznej epidemii - mówi prof. Winston A. Hide, autor badania.

- Uzyskane przez nas wyniki sugerują nie tylko, że zaburzenie to jest niezwykle złożone, ale także, że jego patologia obejmuje większość znanych biologicznych ścieżek. Oznacza to, że skutki tej choroby sięgają dalej, niż się wydawało  - tłumaczy specjalista.

Jego zespół zauważył też, że większość badań przez cały czas koncentruje się na wąskiej grupie związanych z chorobą ścieżek.

- Badania kliniczne celujące w opóźnienie pojawienia się choroby Alzheimera lub w spowolnieniu jej postępów w dużej mierze zawiodły - zwraca uwagę dr Sarah Morgan, pierwsza autorka publikacji.

- Biorąc pod uwagę niespodziewaną różnorodność związanych z chorobą ścieżek, istnieje szeroki wachlarz dotyczących jej procesów, które nie są odpowiednio adresowane w badaniach klinicznych. Stawiamy hipotezę, że działania na szersze spektrum mechanizmów leżących u podstaw choroby zwiększy szanse na sukces przyszłych badań - podkreśla specjalistka.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum