Choroba Alzheimera. Tani i szybki test genetyczny już za dwa lata?

Autor: oprac. IB • Źródło: Rynek Zdrowia23 czerwca 2021 13:15

Wrocławska firma Amplicon rozpoczęła we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu prace nad innowacyjnym testem genowym do diagnostyki chorób otępiennych.

Choroba Alzheimera. Tani i szybki test genetyczny już za dwa lata?
Laboratorium Amplicon we Wrocławskim Parku Technologicznym. Na zdjęciu dr Janusz Piechota Fot. WPT
  • W naszym kraju nie ma miejsca, w którym w przystępnej cenie, można wykonać taki kompleksowy test - mówi dr Piechota
  • Obecnie na wyniki czeka się bardzo długo, a mimo to cena takiego testu to kilka tysięcy złotych w przeliczeniu na jedną osobę - zaznacza
  • Na wyniki naszego testu będzie się czekać jeden dzień. Będzie też o połowę tańszy - dodaje

Wynikiem tej współpracy ma być stworzenie unikatowego testu wykrywającego ryzyko wystąpienia choroby otępiennej, m.in. choroby Alzheimera. Testy będą również służyć do wykrywania predyspozycji genetycznych, które wpływają na metabolizm leków podawanych osobom, u których wykryto już tego typu choroby, tak by dobrać jak najbezpieczniejszą i jak najbardziej efektywną dla nich terapię.

Wyniki testu niemal "od ręki"

- Diagnostyka chorób otępiennych to wyzwanie dla współczesnej medycyny. Podjęliśmy je i chcemy stworzyć test, którego brakuje dziś na rynku medycznym. W naszym kraju nie ma miejsca, w którym w przystępnej cenie, można wykonać kompleksowy test i po zbadaniu kilkudziesięciu polimorfizmów, sprawdzić, czy pacjent ma predyspozycje w kierunku choroby otępiennej - wyjaśnia dr Janusz Piechota, prezes Amplicon działającej we Wrocławskim Parku Technologicznym.

- Nasz test nie tylko będzie dostarczał szeroki obraz diagnostyczny w tym kierunku, ale też w założeniu ma być o połowę tańszy niż dostępne dziś na rynku fragmentaryczne badania. Na jego wyniki nie będziemy też czekać kilka tygodni, a jeden dzień roboczy - dodaje.

Obecnie funkcjonujące na rynku badania diagnostyczne oparte są o technikę głębokiego sekwencjonowania NGS. By była ona opłacalna należy badać kilkadziesiąt próbek jednocześnie. Wydłuża to czas oczekiwania na wyniki, a mimo to cena takiego testu to kilka tysięcy złotych w przeliczeniu na jedną osobę.

Wrocławski test będzie skonstruowany tak, że próbka pobrana od pacjenta będzie analizowana od razu - wynik otrzymamy od ręki. Testy Ampliconu będą dostępne w różnych sieciach laboratoriów, które wykupią go od spółki, ale też we własnym laboratorium firmy. Dzięki temu dostęp do tego ma być łatwy dla pacjentów i personelu medycznego.

Współpraca nauki i biznesu

Test opracowywany jest w ramach projektu realizowanego w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014- 2020. Dużą rolę w jego stworzeniu odgrywa kooperacja Ampliconu z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

- Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym mamy dostęp do materiału klinicznego, dodatkowego, eksperckiego know-how. Zyskujemy wsparcie badawcze, ale też dostęp do odpowiednich pacjentów i preparatów DNA - wyjaśnia dr Piechota.

Prace nad testem mają zakończyć się w czerwcu 2023 roku. Po tym czasie ma on być dostępny dla pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum