Chirurdzy z Polanicy: operujemy pani mózg, proszę mówić

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2016 12:30

Neurochirurdzy ze Specjalistycznego Centrum Medycznego S.A. w Polanicy-Zdroju przeprowadzili kolejny zabieg z wybudzeniem śródoperacyjnym i neurostymulacją.

Operacja neurochirurgiczna. Fot. mat. prasowe SCM w Polanicy-Zdroju

Zespół specjalistów ze Specjalistycznego Centrum Medycznego S.A. w Polanicy-Zdroju przeprowadził kolejną operację guza mózgu ze śródoperacyjnym monitoringiem neurofizjologicznym wymagającym czasowego wybudzenia pacjenta podczas operacji.

Jak podaje ośrodek w informacji dla prasy, operacje tego typu są możliwe dzięki ścisłej współpracy operującego neurochirurga z wieloosobowym zespołem m.in. neuroanestezjologów, neurologopedów, neurofizjologów, psychologów oraz całego zespołu bloku operacyjnego. Poprzedzone są długotrwałymi przygotowaniami, poszerzoną diagnostyką obrazową, przygotowaniem specjalnie dla pacjenta testów neurologopedycznych oraz szerokim omówieniem zabiegu w zespole.

Operatorem drugiego zabiegu był dr Władysław Dacko, kierownik oddziału neurochirurgii, natomiast pierwszy zabieg przeprowadził dr Maciej Lekan, również specjalista neurochirurg z wieloletnim doświadczeniem.

Obie pacjentki operowane w Polanicy-Zdroju miały guz tak nieszczęśliwie położony, że powodował on ciężkie zaburzenia mowy. Lekarze operowali z pomocą neurologopedy utrzymującego stały kontakt słowny z wyobudzoną w trakcie zabiegu z narkozy chorą oraz przy udziale neurofizjologa, który obsługiwał stymulator mózgu, „włączał i wyłączał” w trakcie usuwania guza określone obszary mózgu tak, aby było możliwe bardzo precyzyjne zlokalizowanie ośrodków, których pod żadnym pozorem nie można uszkodzić, nie narażając operowanych na ciężkie następstwa neurologiczne.

Zabiegi zakończyły się bez komplikacji, a dzięki zmniejszeniu ucisku na zdrowe obszary mózgu przez usunięcie tkanki patologicznej, funkcja mowy u pacjentek uległa istotnej poprawie.

Przeprowadzenie tak skomplikowanych operacji u przytomnych pacjentek nie byłoby możliwe bez zaangażowania także niezwykle nowoczesnych metod obrazowania oraz bardzo zaawansowanego, i niestety kosztownego, sprzętu do neuronawigacji, stymulacji mózgu czy mikroskopu operacyjnego, które nie są w każdym ośrodku dostępne.

Polanicka placówka, kierując się przede wszystkim jakością usług medycznych oraz postępem w medycynie posiada takie możliwości dzięki licznym inwestycjom w nowoczesny sprzęt medyczny, który jest wykorzystywany przez wykwalifikowaną kadrę medyczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum