×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Białystok: w UDSK wszczepiono nowoczesną zastawkę dziewczynce z wodogłowiem

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia12 lutego 2020 13:48

We wtorek (11 lutego) lekarze z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przeprowadzili pierwszy w woj. podlaskim zabieg wszczepienia nowoczesnej zastawki programowalnej komorowo-otrzewnowejdo mózgu chorej na wodogłowie pięcioletniej dziewczynki.

Białystok: w UDSK wszczepiono nowoczesną zastawkę dziewczynce z wodogłowiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Operacje dziewczynki przebiegła bez komplikacji. Sam zabieg, choć dość skomplikowany, trwał około godziny. Lekarze przewidują, że za ok. 5 dni dziecko wyjdzie do domu

Dziewczynka, która cierpi na wodogłowie, miała już dwukrotnie wszczepiane zastawki, jednak te wymagały wymiany. Problemem też było to, że w wypadku jakichkolwiek nieprawidłowości dziecko musiało być poddawane tomografii, by ocenić, czy zastawka działa prawidłowo.

Wszczepienie programowalnej zastawki komorowo-otrzewnowej umożliwia kontrolowanie ciśnienia wewnątrz czaszki i ograniczenie ilości badań. W razie problemów, można tylko przy pomocy zewnętrznego urządzenia - programatora zastawki - sprawdzić jakie jest ciśnienie w głowie, ewentualnie przeprogramować, sprawdzić, który element systemu nie funkcjonuje prawidłowo.

Lekarze są już gotowi na operowanie kolejnych chorych.

Więcej: poranny.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum