Będą tu leczyć powikłania po udarach za pomocą botoksu. Szpital już w programie

Autor: • Źródło: PAP02 listopada 2022 13:34

- Docelowo szpital zamierza przeprowadzać ponad sto zabiegów rocznie – poinformowała w środę słupska placówka medyczna. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku przystąpił do programu lekowego leczenia spastyczności poudarowej z zastosowaniem toksyny botulinowej.

Będą tu leczyć powikłania po udarach za pomocą botoksu. Szpital już w programie
Kolejny szpital będzie leczył spastycznośc botoksem. Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku/Facebook
  • O możliwość leczenia pacjentów toksyną botulinową słupski szpital zabiegał od dwóch lat
  • Docelowo słupski szpital rocznie zamierza przeprowadzać ponad sto zabiegów leczenia spastyczności toksyną botulinową
  • To jedna z form leczenia spastyczności stosowana w nowoczesnej medycynie

Kompleksowe leczenie pacjentów po udarze mózgu

- Będziemy mogli pacjentom, którzy rehabilitują się po udarze mózgu, zaoferować pomoc, która polega na wsparciu rehabilitacji poudarowej, na poprawie ich jakości życia i funkcjonowania - powiedział cytowany w komunikacie prasowym koordynator oddziału neurologicznego i udarowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku (Pomorskie) lek. med. Szymon Błądek.

Zaznaczył, że dzięki przystąpieniu do programu lekowego leczenia spastyczności koordynowany przez niego szpitalny oddział będzie w kompleksowy sposób leczył udary mózgu.

Docelowo słupski szpital rocznie zamierza przeprowadzać ponad sto zabiegów leczenia spastyczności toksyną botulinową. To jedna z form leczenia spastyczności stosowana w nowoczesnej medycynie. Głównym jej zadaniem, jak podano w komunikacie, jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, co w połączeniu z rehabilitacją, pozwala na poprawę sprawności, a nawet odzyskanie jej w pełni.

Spastyczność po przebytym udarze, jak podano w komunikacie, może dotknąć nawet 20-40 proc. pacjentów. Powstaje ona wskutek uszkodzenia górnego neuronu ruchowego i objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, co utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, a także powoduje bolesność u części pacjentów.

- Chociaż w większości przypadków spastyczność dotyczy kończyny górnej, zdarza się, że zaburzenia, dotyczyć mogą także kończyny dolnej. Co ważne, nie zawsze objawy ujawniają się tuż po udarze, o spastyczności dowiedzieć możemy się nawet kilka tygodni później - zaznaczył neurolog szkolący specjalistów słupskiego szpitala dr n. med. Michał Schinwelski.

Podkreślił, że pacjent, który cierpi na spastyczność po udarze zazwyczaj nie tylko nie ma możliwości wykonywania precyzyjnych ruchów, ale niejednokrotnie także jakiegokolwiek ruchu ręką. "Wynika to z takiego napięcia mięśni, że ręka jest przyciśnięta do klatki piersiowej, a jej wyprostowanie jest niemożliwe. Spastyczność po udarze mózgu bardzo często objawia się także trudnościami w chwytaniu i utrzymywaniu w dłoniach nawet lekkich przedmiotów. Jeśli mamy do czynienia ze spastycznością kończyn dolnych, pacjent może miewać problemy z utrzymaniem równowagi - dodał dr Schinwelski.

O rozpoczęciu leczenia za pomocą toksyny botulinowej, jak zaznaczył słupski szpital, decyduje lekarz prowadzący, a dzięki objęciu przez Ministerstwo Zdrowia terapii leczenia spastyczności refundacją, pacjenci nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów z tego tytułu.

- Pierwsze efekty po przyjęciu zastrzyku domięśniowego z toksyny botulinowej widoczne są już po tygodniu. Aby leczenie było skuteczne, należy równolegle wdrożyć rehabilitację. Zastrzyki z toksyny botulinowej ponawiane są nie częściej niż co 12 tygodni. Pacjent w ciągu roku może przyjąć maksymalnie 3 dawki toksyny botulinowej na każdą z leczonych kończyn - podano w komunikacie prasowym.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum