Będą niekomercyjne badania w psychiatrii i neurologii. Prezes ABM podpisał umowę

Autor: oprac. KM • Źródło: ABM, Rynek Zdrowia22 listopada 2021 15:36

Jak poinformowała Agencja Badań Medycznych, prezes tej instytucji podpisał umowę na realizację pierwszych projektów w ramach konkursu na niekomercyjne badania. Będą realizowane w dwóch dziedzinach: psychiatrii i neurologii.

Instytut Psychiatrii i Neurologii zyskał dofinansowanie w kwocie łącznej 20 mln zł na dwa projekty. Fot. ABM
  • Prezes ABM podpisał umowę na realizację badań w psychiatrii i neurologii w ramach konkursu
  • Konkurs ABM to wsparcie dla Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - podkreśla instytucja
  • W medycynie obserwowany jest bardzo szybki rozwój technologii, ale również coraz większe potrzeby

Prezes ABM dr hab. n. med. Radosław Sierpiński cytowany w komunikacie przyznaje, że obszar, którego dotyczy umowa, przez wiele lat był dyskryminowaną dziedziną. Rozwijała się neurochirurgia, ale zaniedbywano zdrowie psychiczne, które wykazuje coraz większe potrzeby.

Zapowiadane nowe procedury

- Środki asygnowane przez ABM na ten cel to ważny krok w kierunku poprawy sytuacji pacjentów poprzez zwiększenie dostępności do nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia - podkreśla Sierpiński.

Konkurs ABM pozwoli opracować nowe procedury diagnostyczne i terapeutyczne w obszarze psychiatrii i neurologii w ramach niekomercyjnych badań klinicznych - podaje instytucja. Projekty, które otrzymają dofinansowanie, być może pozwolą realizować nowe terapie lub zwiększyć skuteczność dotychczasowych w chorobach takich jak stwardnienie rozsiane, choroba afektywna dwubiegunowa lub otępienie.

Instytut Psychiatrii i Neurologii w gronie beneficjentów

Wśród beneficjentów konkursu znalazł się Instytut Psychiatrii i Neurologii - wiodący polski ośrodek naukowy w Polsce, który rozwija i upowszechnia nowe metody diagnostyki, leczenia i rehabilitacji zaburzeń psychicznych i neurologicznych. Zyskał dofinansowanie o łącznej kwocie prawie 20 mln zł na dwa projekty dedykowane pacjentom z wtórnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego i chorobą afektywną dwubiegunową.

Instytut zrealizuje badanie fazy 2, któremu przewodzi prof. Iwona Kurowska-Jastrzębska. Ocenie zostanie poddane bezpieczeństwo i skuteczność przeciwzapalnej kladrybiny, którą podskórnie otrzymują pacjenci z postępującą postacią stwardnienia rozsianego (SPMS), u których od 2 lat nie obserwuje się rzutów choroby, z aktywnymi zmianami w badaniu rezonansu magnetycznego mózgu lub bez tych zmian. Pozytywne rezultaty badania przybliżą pacjentów do skutecznej i stosunkowo taniej terapii, w porównaniu ze stosowanymi obecnie.

Ocenione zostaną również skuteczność i bezpieczeństwo stosowania małych dawek aspiryny przez pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową. Jak dotąd, przy podawaniu jej w celach zapobiegania chorobom układu krążenia, zauważono zmniejszoną częstość występowania epizodów afektywnych i mniej dotkliwy przebieg ChAD. Obecne metody leczenia są zbyt mało skuteczne nawet u połowy chorych i przyczyniają się do depresji opornej na leczenie.

- Mamy nadzieję, że nasze badania finansowane przez Agencję Badań Medycznych staną się początkiem dalszych intensywnych prac na rzecz rozwoju psychiatrii i neurologii. Liczymy, że z czasem uda się również w instytucie utworzyć Centrum Wspierania Badań Klinicznych dla szeroko pojętych chorób mózgu - podsumowuje, cytowana w komunikacie dyrektor instytutu prof. dr hab. n. med. Halina Sienkiewicz-Jarosz.

Zobacz też: "Mam SM". Jak powiedzieć to rodzinie, znajomym, pracodawcy? "Warto się przygotować"

Karolina Gruszka ma stwardnienie rozsiane. "Lek przyjmuję dwa razy w roku"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum