×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Będą kolejne krajowe sieci zdrowotne. W planach neurologiczna i hematologiczna

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: RMF FM16 marca 2023 10:45

Krajowe sieci: onkologiczna i kardiologiczna to nie koniec działań Ministerstwa Zdrowia na rzecz poprawy jakości opieki nad pacjentem. Na antenie RMF FM minister Adam Niedzielski zdradził, że powstanie również sieć neurologiczna i "prawdopodobnie hematologiczna".

Będą kolejne krajowe sieci zdrowotne. W planach neurologiczna i hematologiczna
Minister zdrowia zapowiedział, że powstaną kolejne sieci: neurologiczna i być może hematologiczna Fot. PAP/Adam Warżawa
  • - Jeżeli chodzi o Krajową Sieć Onkologiczną, jesteśmy już po uchwaleniu ustawy drugi raz w Sejmie, bo wróciła z Senatu - mówił na antenie RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski
  • - Czekamy na podpis pana prezydenta: rzeczywiście pan prezydent bardzo przychylnie odnosi się do tego projektu - podkreślił
  • - Po podpisaniu, od momentu ogłoszenia rozpoczynamy prace - te prace w gruncie rzeczy już trwają, bo wyznaczać będziemy ośrodki referencyjne i organizować cały system - dodał Niedzielski

Większe możliwości leczenia w ośrodkach sieci onkologicznej

Ośrodki, które wejdą w skład Krajowej Sieci Onkologicznej, to, jak mówił minister, "te, które zapewniają coraz większe możliwości leczenia".

 - Założeniem jest to, że niezależnie od miejsca, w którym rozpocznie się leczenie, wszędzie zapewniony będzie ten sam standard, ale nie tylko dlatego, że jest procedura, ale dlatego, że konsylia lekarskie, które będą prowadzone, będą prowadzone z udziałem specjalistów z wyższych ośrodków referencyjnych - tłumaczył Adam Niedzielski.

Pacjent będzie miał telefon komórkowy do koordynatora lub asystenta

Minister dodał, że osoba, która będzie prowadzić pacjenta, w sieci onkologicznej będzie nazywać się koordynatorem, a w kardiologicznej - asystentem. Pacjent będzie miał telefon komórkowy do koordynatora lub asystenta, co ma posłużyć np. w celu zapisania do lekarza.

- To już działa - działało w pilotażu, gdzie mieliśmy Dolny Śląsk, świętokrzyskie i potem jeszcze dołączyły dwa województwa - dodał minister.

Niedzielski przyznał, że sieć kardiologiczna tak naprawdę ruszyła w zeszłym roku w formie pilotażu. - Jeżeli chodzi o rozwiązanie ustawowe, idąc śladem sieci onkologicznej, planujemy rozwiązanie ustawowe na rok 2024, najpierw trzeba przetestować rozwiązania, będziemy pracowali nad ustawą - zaznaczył.

Będą nowe sieci: neurologiczna i być może hematologiczna

Minister zapowiedział także powstanie sieci neurologicznej i "prawdopodobnie hematologicznej". - Krok po kroku - dodał.

Na pytanie, czy tak nie powinna działać cała publiczna służba zdrowia, odrzekł, że "ona wymaga organizowania w poszczególnych zakresach".

- Rozmowa o reformach jest możliwa od momentu, kiedy zapewniliśmy pewne ramy finansowe funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, bo daliśmy gwarancję siedmiu procent PKB. Można dużo dyskutować o reformowaniu, o poprawianiu, tylko że bez tego po prostu nie ma szans zrobienia rozwiązań, które będą w jakikolwiek sposób przyjazne dla pacjenta - skomentował minister.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum