Alzheimer. Choruje już 1,5 procent Polaków. W 2019 roku wartość refundacji to 320 mln złotych

Autor: oprac. KM • Źródło: NFZ, Centrum e-Zdrowia/Rynek Zdrowia24 czerwca 2022 14:00

Choroba Alzheimera. Jak podaje NFZ w oparciu o dane z 2019 r., z jej powodu w Polsce cierpi 1,5 proc. populacji. Leczenie jest refundowane. Fundusz zaznacza, że przyczyny choroby wciąż nie są jeszcze w pełni znane.

Alzheimer. Choruje już 1,5 procent Polaków. W 2019 roku wartość refundacji to 320 mln złotych
W 2019 roku w Polsce na chorobę Alzheimera lub choroby pokrewne chorowało 585 tys. osób. Fot. Shutterstock
 • Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport "Choroba Alzheimera i choroby pokrewne". Uwzględnione zostały w nim dane z 2019 roku
 • Przyczyny występowania choroby Alzheimera nie są jeszcze w pełni znane - podaje Fundusz
 • Refundacja leczenia Alzheimera i chorób pokrewnych w 2019 r. wyniosła 320 mln złotych - to ponad 50 proc. więcej niż 5 lat wcześniej

Alzheimer przedmiotem raportu NFZ. Choruje 1,5 proc. Polaków. Etiologia nie jest znana

Raport Narodowego Funduszu Zdrowia "Choroba Alzheimera i choroby pokrewne" opublikowany w maju odnosi się do danych z 2019 roku. Przedstawione zostały w nim m. in. liczba chorych, a także kwoty refundacji leczenia, w tym leków oraz świadczeń.

Choroba Alzheimera. Czynniki ryzyka

Jak zaznacza NFZ, czynnikami ryzyka choroby Alzheimera i chorób pokrewnych są:

 • czynniki genetyczne;
 • czynniki demograficzne (ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i otępienia wzrasta wraz z wiekiem oraz jest wyższe dla kobiet oraz dla osób niżej wykształconych);
 • czynniki medyczne (na zwiększone ryzyko wpływa współwystępowanie m.in. nadciśnienia tętniczego, hiperlipidemii, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu 2);
 • inne czynniki, takie jak urazy mózgu, niska aktywność fizyczna, dieta uboga w nienasycone tłuszcze i antyoksydanty czy palenie tytoniu.

Choroba Alzheimera. Liczba chorych w Polsce

NFZ, powołując się na dane Institute for Health Metrics and Evaluation pisze, że w 2019 roku w Polsce na chorobę Alzheimera lub choroby pokrewne chorowało 585 tys. osób. To 1,5 proc. populacji - o 0,2 punktów procentowych więcej niż w 2014 roku.

Fundusz podkreśla, że standaryzowany wiekiem odsetek chorych na chorobę Alzheimera lub choroby pokrewne był w 2019 roku na zbliżonym poziomie co w 2014 roku. Ponadto nie różnił się znacząco od standaryzowanego wiekiem odsetka dla Unii Europejskiej.

Leczenie Alzheimera. Refundacja

Narodowy Fundusz Zdrowia, opierając się na własnych danych podaje, że chorobowość rejestrowana* choroby Alzheimera i chorób pokrewnych wynosiła w 2019 roku 379 tys. i była o 12 proc. wyższa niż w 2014 roku.

NFZ wyjaśnia, że chorobowość rejestrowana określona została na podstawie informacji o udzielonych świadczeniach finansowanych przez NFZ.

Wzrost liczby chorych osób w przypadku mężczyzn głównie był efektem zmian w strukturze demograficznej populacji Polski. W przypadku kobiet wzrost liczby chorych wynikał również z innych czynników niż zmiany demograficzne.

W 2019 roku wartość refundacji leczenia choroby Alzheimera i chorób pokrewnych wyniosła 320 mln złotych. Procentowo kwota ta przeznaczona została na:

 • refundację świadczeń - 59 proc.;
 • refundację wyrobów wydawanych na zlecenie - 27 proc.;
 • refundację leków - 14 proc.

i była to wartość o 54 proc. wyższa niż w 2014 roku.

Z raportu dowiadujemy się także, że świadczenia z rozpoznaniem głównym choroby Alzheimera lub chorób pokrewnych udzielono w 2019 roku 263 tys. pacjentom, co stanowi o 8 proc. więcej niż w 2014 roku. Refundacja świadczeń w 2019 roku wyniosła 189 mln zł - była o 38 proc. wyższa niż w 2014 roku.

Wzrosła wartość refundacji świadczeń

Blisko 61 wartości refundacji świadczeń w 2019 r. stanowiły:

 • świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze;
 • świadczenia udzielone w ramach długoterminowej opieki psychiatrycznej.

Z analiz NFZ wynika ponadto, że wartość refundacji świadczeń w przeliczeniu na pacjenta wzrosła z 1 543 zł w 2014 roku do 2 132 zł w 2019 roku.

Choroba Alzheimera - recepty. Jeszcze większa refundacja leków

W 2019 roku 124 tys. pacjentów zrealizowało recepty na refundowane leki stosowane w chorobie Alzheimera. Mowa jest o lekach z substancją czynną donepezili hydrochloridum i rivastigminum). NFZ podkreśla, że było to 32 proc. więcej pacjentów niż w 2014 r. oraz że nastąpił tu ogólny wzrost o 143 proc. w porównaniu do 2014 roku.

Dopłaty pacjentów do leków refundowanych wyniosły 8 mln zł i był to spadek o 67 proc. w porównaniu do 2014 roku). Najczęściej realizowane recepty dotyczyły refundowanych leków z substancją donepezili hydrochloridum. Z kolei dane z Dokumentów Realizacji Recept przytaczane przez NFZ wskazują, że refundowane i nierefundowane leki stosowane w chorobie Alzheimera wykupiło w 2019 roku 271 tys. pacjentów - były to leki z substancją czynną donepezili hydrochloridum, rivastigminum i memantinum.

Choroba Alzheimera - leki również bez refundacji

NFZ podaje, że liczba wykupionych opakowań leków refundowanych stanowiła w 2019 roku 50 proc. łącznej liczby opakowań leków stosowanych w chorobie Alzheimera.

 

Zgodnie z informacjami Funduszu wśród leków nierefundowanych dominowały leki z substancją memantinum. Zostały one wykupione w 2019 roku przez 138 tys. pacjentów.

Choroba Alzheimera. Ilu pacjentów realizuje recepty?

Dane NFZ-u mówią, że w rocznym okresie obserwacji 29 proc. pacjentów zrealizowało recepty pozwalające na pokrycie co najmniej 80 proc. dni terapii. Wynika to z analizy ciągłości farmakoterapii refundowanymi lekami z substancją czynną donepezili hydrochloridum.

Odsetek ten wynosił 11 proc. w przypadku leków refundowanych z substancją czynną rivastigminum w postaci innej niż plastry, natomiast w przypadku leków refundowanych z substancją czynną rivastigminum w postaci plastrów - 24 procent.

40 proc. pacjentów kontynuowało terapię refundowanymi lekami z substancją czynną donepezili hydrochloridum przez co najmniej rok. Jeżeli zaś chodzi o leki z substancją czynną rivastigminum w postaci innej niż plastry, było to 32 proc. pacjentów. 41 proc. pacjentów kontynuowało korzystanie z leków refundowanych z substancją czynną rivastigminum w postaci plastrów.

Refundowane wyroby medyczne

Z powodu choroby Alzheimera lub chorób pokrewnych pacjenci realizowali również zlecenia na refundowane wyroby medyczne. Było to 178 tys. pacjentów, czyli o 29 proc. więcej niż w 2014 roku.

Wartość refundacji wyrobów medycznych w 2019 r. wyniosła 87 mln złotych. Był to wynik o 64 proc. większy niż w 2014 roku. Dopłaty pacjentów wyniosły 95 mln zł, czyli o 86 proc. więcej niż w 2014 roku.

NFZ dodaje, że najczęściej realizowanym zleceniem oraz dominującym pod względem wartości refundacji i dopłat pacjentów były pieluchomajtki.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum