Aktor Jacek Rozenek opowiada o swojej walce z udarem. "Jak leżysz na ziemi, to trzeba wstać"

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia, materiały prasowe09 sierpnia 2022 19:45

Udar mózgu. Powstał film dokumentalny, w którym aktor Jacek Rozenek, znany m.in. z serialu "Barwy szczęścia" dzieli się swoimi doświadczeniami z trzech lat walki ze skutkami udaru niedokrwiennego. Ta choroba jest trzecią przyczyną zgonów w Polsce i jednym z głównych powodów niepełnosprawności.

Aktor Jacek Rozenek opowiada o swojej walce z udarem. "Jak leżysz na ziemi, to trzeba wstać"
Udar mózgu. Można wygrać z jego skutami - mów aktor Jacek Rozenek. Fot. Materiały prasowe
  • "Padnij Powstań. Jacek Rozenek, życie po udarze". To tytuł filmu, w którym znany aktor opowiada o trzech latach swoich zmagań ze skutkami udaru niedokrwiennego mózgu
  • - Jak leżysz na ziemi, to trzeba wstać. Po prostu - mówi Rozenek w poruszającym dokumencie
  • W sierpniu ukazała się też autobiograficzna książka zatytułowana "Padnij Powstań"
  • Aktor dedykuje ją innym udarowcom. Chce też realnie pomagać wszystkim, którzy czują, że walka o powrót do zdrowia jest ponad ich siły

Droga do wygranej ze skutkami udaru to "bezkompromisowa rehabilitacja"

W maju 2019 roku Jacek Rozenek, aktor znany między innymi z serialu „Barwy szczęścia” czy programu „Pytanie na śniadanie”, a także trener biznesu, w wieku 50 lat doznał rozległego udaru niedokrwiennego mózgu. 

Z dnia na dzień stracił wszystko: zdrowie, pracę, stabilizację. Przez kolejne trzy lata mozolnie pracował nad powrotem do życia i sprawności. 

- Jacek trafił do ośrodka w wakacje w 2019 roku. Po przeczytaniu dokumentacji medycznej okazało się, że ma duży udar niedokrwienny mózgu wtórnie ukrwotoczniony i oprócz tego, że ma dosyć duży niedowład w nodze, bardzo duże porażenie w kończynie górnej i znaczne zaburzenia mowy, to jeszcze ciężkie zaburzenia kardiologiczne - opowiada dr n. med. Marta Bott-Olejnik, neurolog w Centrum Rehabilitacji i Opieki „Leśna Polana” w Gryficach. 

Kluczowym elementem tych zmagań Rozenka jest bezkompromisowa rehabilitacja. Pełna determinacji i działań „pod prąd” utartych schematów i odwagi. - Mówię to do chorych, że trzeba przekraczać granice i trzeba mieć powód, żeby te granice przekraczać - podkreśla Rozenek. 

- Ja miałem ten powód, bo wiedziałem, że jeżeli nie ruszę, to szanse na to, że zarobię pieniądze są niewielkie, a nie interesuje mnie za bardzo, żeby pożyczać, zbierać lub żyć na kredyt - wyznaje bohater dokumentu, w którym dzieli się także swoimi wnioskami i obserwacjami, jak samemu walczyć o powrót do sprawności, ale też jak rodzina może wspierać osobę, która przechodzi ciężką chorobę.

"Udar zmienił moje życie, był też stał się najcenniejszą lekcją"

W sierpniu 2022 ukazała się autobiograficzna książka zatytułowana „Padnij Powstań”, napisana wspólnie z dziennikarzem i pisarzem Sergiuszem Pinkwartem, oraz dokument wideo, opowiadające o doświadczeniach z tego okresu.  

- Udar zmienił moje życie. Ale był też najcenniejszą lekcją, jaką mogłem dostać. Dzięki niemu zrozumiałem, jak wielka siła jest we mnie - zaznacza Jacek Rozenek. - Padnij powstań. To jest z crossfitu. Jak leżysz na ziemi, to trzeba wstać. Nieważne jak, ale trzeba wstać. Po prostu - dodaje.

W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie aż około 90 tysięcy osób. To trzecia przyczyna zgonów i jeden z głównych powodów niepełnosprawności. Jacek Rozenek dedykuje swoją książkę innym udarowcom. Chce też realnie pomagać wszystkim, którzy czują, że walka o powrót do zdrowia jest ponad ich siły. 

Dokument zatytułowany „Padnij Powstań. Jacek Rozenek, życie po udarze” można obejrzeć na kanale YouTube portalu neuroaktywacja, który jest patronem medialnym tej produkcji. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum