Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 24-03-2017 14:30

Aby pomóc osobie z alzheimerem trzeba wejść w jej przeszłość

Dr Patryk Piotrowski z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultant w Klinice Pamięci Angel Care wyjaśnia, że dla osoby chorej na alzheimera realne dziś może już nie istnieć. Ona żyje w przeszłości i do tego świata, które jeszcze się utrzymał, trzeba dotrzeć.

Najłatwiej utrzymać kontakt z chorym na alzheimera wracając w rozmowie do tematów, które nawiązują do przyjemnych wspomnień z przeszłości, czegoś, co łączy opiekuna i bliskiego.Fot. Shutterstock

Ekspert - wypowiadając się dla Gazety Wyborczej - podkreśla, że trudności wynikające z porozumienia się osób zdrowych z chorymi na alzheimera wynikają stąd, iż żyją one w innych światach. A to, jak bardzo te światy są różne, zależy m.in. od etapów choroby.

Dr Piotrkowski wyjaśnia, że zaburzenia w komunikacji z osobą chorą na alzheimera nie są pierwszymi objawami. Początkiem są zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, orientacji w przestrzeni.

Zaburzenia komunikacji pojawiają się później. Wówczas zauważamy u chorego ograniczony zakres słownictwa. Zakres używanych pojęć jest mniejszy, pojawiają się trudności z nazywaniem rzeczy po imieniu.

Wydaje się, jakby pewne słowa czy wyrażenia wypadły z głowy. W kolejnym etapie jest problem ze zrozumieniem tego, co chory mówi. Mowa chorych ulega zniekształceniu.

Ostatnim, najgorszym momentem w przebiegu choroby Alzheimera są trudności w mówieniu, w wyrażeniu tego, co pacjent chce osiągnąć. Wynika to przede wszystkim z uszkodzenia długoterminowej pamięci operacyjnej.

Lekarz radzi rodzinie, że najłatwiej utrzymać kontakt z chorym wracając w rozmowie do tematów, które nawiązują do przyjemnych wspomnień z przeszłości, czegoś, co łączy opiekuna i bliskiego. Także do czegoś, co jest dla niego interesujące w perspektywie jego doświadczeń życiowych, było pasją w młodości. 

Więcej: wyborcza.pl