70 lat Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe28 listopada 2022 17:30

Historia śląskiej neurologii sięga już 70 lat. Z tej okazji w ubiegłą sobotę (26 listopada) odbyła się uroczysta gala poświęcona tej rocznicy, w której udział wzięli pracownicy Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, osoby dla niej zasłużone, przedstawicieli instytucji publicznych, a także przyjaciele i partnerzy Katedry i Kliniki.

  • 70 lat temu w Zabrzu otwarto Katedrę i Klinikę Neurologii Akademii Lekarskiej, czyli dzisiejszego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Profil placówki zmieniał się na przestrzeni lat, niezmienne natomiast pozostaje to, że ośrodek ten szkoli lekarzy i pomaga tysiącom pacjentów
  • Obecnie diagnozuje się tam i leczy chorych na m.in.: stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni (SMA), migrenę, padaczkę, Alzheimera, udar mózgu oraz Parkinsona

Klinika i Katedra Neurologii SUM istnieje już 70 lat

To właśnie w Zabrzu siedem dekad temu, zaledwie 3 lata po powołaniu Akademii Lekarskiej, czyli dzisiejszego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, swoje funkcjonowanie rozpoczęła Katedra i Klinika Neurologii. Profil naukowy i kliniczny ośrodka zmieniał się na przestrzeni lat, jednak niezmiennie szkoli on całe pokolenia lekarzy, a jego działalność pomaga tysiącom pacjentów z całej Polski. Obecnie ośrodek diagnozuje i leczy chorych na m.in.: stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni (SMA), migrenę, padaczkę, Alzheimera, udar mózgu oraz Parkinsona.

– Podczas dzisiejszej gali świętujemy najważniejszy moment w historii śląskiej neurologii – powstanie Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu. Tegoroczny jubileusz jest tym bardziej wyjątkowy, że odbywa się w przeddzień otwarcia w Zabrzu pierwszego w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane – mówiła prof. Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu.

Gala rozpoczęła się od projekcji filmu przedstawiającego dotychczasową i aktualną działalność Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przemówienia dotyczące historii ośrodka oraz przyszłości neurologii wygłosiły prof. Krystyna Pierzchała – Kierownik Kliniki i Katedry Neurologii w Zabrzu w latach 1996-2015 oraz prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa – obecna Kierownik Katedry i Kliniki. Jubileusz uświetnił również występ Chóru Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod batutą Marty Zielińskiej.

Osoby zasłużone dla ośrodka zostały nagrodzone podczas uroczystej gali

Podczas gali zostały wręczone pamiątkowe portrety dla osób zasłużonych dla Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wyróżnieni zostali: prof. Krystyna Pierzchała – Kierownik ośrodka w latach 1996-2015, prof. Tomasz Szczepański – Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dr Dariusz Budziński – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Zabrzu, dr Małgorzata Mańka-Szulik – Prezydent Miasta Zabrza oraz Maciej Miłkowski – Wiceminister Zdrowia. Ponadto w trakcie uroczystości przedstawiciele organizacji pacjentów przekazali na ręce prof. Moniki Adamczyk-Sowy dyplomy z podziękowaniami i wyrazami uznania.

– Jest to dla mnie oraz całego zespołu Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu niezwykle ważne wyróżnienie. To właśnie pacjenci są najważniejsi w codziennej pracy lekarza, a docenienie z ich strony jest największą nobilitacją i motywacją do działania – podkreślała prof. Monika Adamczyk-Sowa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum