×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

15 marca Środa z Profilaktyką NFZ pod hasłem: życie z Alzheimerem

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP15 marca 2023 08:42

15 marca w ramach akcji edukacyjnej NFZ Środa z Profilaktyką poświęcono chorobie Alzheimera.

15 marca Środa z Profilaktyką NFZ pod hasłem: życie z Alzheimerem
NFZ w ramach profilaktyki przypomniał najważniejsze zagadnienia dotyczące choroby Alzheimera. Fot. Shutterstock

 

Życie z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.

Zwiększone ryzyko zachorowania występuje u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2.

Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera opublikował poradnik dla opiekunów osób z Alzheimerem. Jest on dostępny jest pod adresem NFZ.

- Liczenie, przypominanie sobie dat urodzin, krzyżówki z wyzwaniem, gra w karty, planszówki i rozmowa, rozmowa, rozmowa. Nie izolujmy się i nie izolujmy swoich seniorów - radzi w materiale filmowym NFZ dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

W ramach cyklicznej akcji Środa z Profilaktyką Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się różnymi aspektami zdrowia. Materiały edukacyjne dostępne są m.in. na stronie internetowej Funduszu i na kanale YouTube Akademia NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum