×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Szpitalu Medicover w Warszawie leczą drżenie samoistne i parkinsonowskie z użyciem nowej metody

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe23 maja 2023 05:00

– Chorych na Parkinsona jest w Polsce 80-90 tys. Wskazania do operacyjnego leczenia ma od 10 do kilkunastu procent chorych. To ogromna grupa ludzi. Należy w odpowiednim momencie wdrożyć leczenie chirurgiczne, a MRg FUS to chirurgia bezinwazyjna – mówił neurochirurg prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek podczas webinaru Szpitala Medicover. Spotkanie odbyło się 11 maja, było dedykowane neurologom i neurochirurgom, a dotyczyło innowacyjnej technologii leczenia drżenia w chorobie Parkinsona i w drżeniu samoistnym – MRg FUS.

W Szpitalu Medicover w Warszawie leczą drżenie samoistne i parkinsonowskie z użyciem nowej metody
Wskazania do operacyjnego leczenia choroby Parkinsona ma od 10 do kilkunastu procent chorych - mówią eksperci. Fot. Szpital Medicover
  • W Polsce liczba chorych na Parkinsona wynosi od 80 do 90 tysięcy
  • Wskazania do operacyjnego leczenia ma nawet kilkanaście proc. chorych
  • Neurochirurg prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek podkreślił, że należy w odpowiednim momencie wdrożyć leczenie chirurgiczne w przypadku Parkinsona
  • MRg FUS (skrót od Magnetic Resonance-guided Focused Ultrasound) to innowacyjna technologia chirurgii bezinwazyjnej
  • Technologia ta wykorzystywana jest do leczenia drżenia w chorobie Parkinsona oraz w drżeniu samoistnym

Bezinwazyjna metoda odmienia leczenie Parkinsona

Od lutego br. w Szpitalu Medicover w Warszawie wykonywane są zabiegi przy użyciu bezinwazyjnej metody MRg FUS pozwalającej na leczenie drżenia samoistnego i parkinsonowskiego. Przeprowadza je, jako jedyny w Polsce, neurochirurg prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek wraz zespołem neurochirurgów.

Technologia MRg FUS jest zupełną nowością w naszym kraju, jednak zyskała już uznanie na świecie (wykorzystuje się ją łącznie w 111 ośrodkach), stąd istnieje realna potrzeba zwiększania świadomości, zarówno polskich pacjentów, jak i lekarzy, na temat możliwości tego rozwiązania. Krokiem zbliżającym do zwiększenia dostępności tego leczenia w naszym kraju był webinar dla neurologów i neurochirurgów, organizowany przez Szpital Medicover. Prelegentami spotkania byli: dr n. med. Justyna Zielińska-Turek, neurolog w Szpitalu Medicover oraz lider technologii MRg FUS, prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek.

Co to jest MRg FUS?

- MRg FUS wykorzystuje skoncentrowane wiązki ultradźwięków, które, sterowane za pomocą rezonansu magnetycznego, są skoncentrowane na dysfunkcyjnych strukturach mózgu odpowiedzialnych za wywoływanie objawów drżenia. Wiązka zwiększa temperaturę tkanek docelowych wywołując wstępne, w zupełności odwracalne na tym etapie ich uszkodzenie. Dopiero potwierdzenie kliniczne ustąpienia drżenia pozwala na zastosowanie ostatecznej ablacji wadliwej struktury – tłumaczył prof. Mirosław Ząbek.

- Pacjent w czasie zabiegu pozostaje w pełni świadomy. Procedura nie wymaga otwierania czaszki pacjenta, trwa zaledwie ok. dwóch godzin, a objawy choroby ustępują natychmiast, na stole operacyjnym. Bezinwazyjność i wysoki stopień bezpieczeństwa zabiegu, czyni to rozwiązanie przełomową alternatywą dla metod chirurgicznych i farmakoterapii, stosowanych dotychczas do leczenia drżenia – wyjaśniał.

Dr n. med. Justyna Zielińska-Turek mówiła o procesie kwalifikacji do zabiegu z użyciem MRg FUS.

- Bardzo często przychodzą do nas pacjenci, którzy nie są w pełni zdiagnozowani. Podstawowym wskazaniem do zabiegu MRg FUS jest więc pewna diagnoza choroby Parkinsona lub drżenia samoistnego. Wskazaniem jest obecność drżenia kończyn, bowiem technologia ta nie jest stosowana np. w przypadku drżenia głowy. Muszą być również wyczerpane możliwości dalszej optymalizacji farmakoterapii – tłumaczyła.

W swojej prelekcji szczegółowo opisała ścieżkę pacjenta – od diagnozy do zabiegu – wskazując na wszystkie badania, które należy wykonać na etapie kwalifikacji.

Większa świadomość społeczna w temacie Parkinsona

W webinarze Szpitala Medicover wzięło udział ponad 70 medyków, a spotkanie było anonsowane m.in. przez Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Fundację Chorób Mózgu, Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

- Dobry odbiór tego spotkania daje nadzieję na zwiększenie świadomości społecznej (w tym: świadomości medyków) na temat nowoczesnych, dostępnych w Polsce, metod leczenia uciążliwych objawów w chorobie Parkinsona i w drżeniu samoistnym. Pozwala również sądzić, że tego typu wydarzenia na stałe zagoszczą w kalendarzu Szpitala Medicover, co pozwoli nam na tworzenie warunków do wymiany wiedzy i doświadczeń między ekspertami z różnych środowisk związanych z ochroną zdrowia – komentuje Anna Nipanicz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover.

Na chorobę Parkinsona w Polsce choruje ok. 80 tys. osób. Jednym z kilku objawów tej postępującej choroby neurologicznej, które w szczególny sposób obniżają jakość życia pacjenta jest drżenie. Dotyka ono 76 proc. pacjentów. Wyeliminowanie objawu drżenia jest szansą na lepszą jakość życia dla pacjentów, ich rodzin i opiekunów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum