×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital kliniczny w Katowicach ma urządzenie do mapowania mózgu. Pomaga przy planowaniu operacji

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP14 marca 2023 20:05Aktualizacja: 15 marca 2023 08:06

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach dysponuje innowacyjnym urządzeniem do mapowania mózgu. Najczęściej wykonuje się je u pacjentów onkologicznych z guzami mózgu, ale sprzęt można wykorzystać również w radioterapii.

Szpital kliniczny w Katowicach ma urządzenie do mapowania mózgu. Pomaga przy planowaniu operacji
Mapowanie mózgu pomaga zaplanować skomplikowane operacje. Fot. Shutterstock
  • Innowacyjne urządzenie do mapowania mózgu znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach. Sprzęt kosztował blisko 2 mln zł
  • Sprzęt zakupiony przez katowickie UCK posiada dodatkowe funkcjonalności, więc lekarze otrzymują bardziej precyzyjny obraz mózgu
  • Mapowanie mózgu najczęściej wykonywane jest u pacjentów onkologicznych z guzami mózgu, ale sprzęt można wykorzystać również w radioterapii

Innowacyjne urządzenie do mapowania mózgu w UCK

Jak informują przedstawiciele katowickiego szpitala, urządzenia tego typu, oparte na magnetostymulacji, wykorzystuje się w medycynie od dawna, jednak sprzęt zakupiony przez UCK ma dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym lekarze otrzymują bardziej precyzyjny obraz mózgu.

- Innowacyjność urządzenia, które posiadamy jako jedyni w Polsce, pozwala na bardzo precyzyjne zaznaczenie na obrazach MRI (rezonansu magnetycznego - PAP) głowy, wykonanych u pacjenta przed badaniem magnetycznego mapowania mózgu, obszarów odpowiedzialnych za ruch czy mowę - wyjaśnił we wtorek dr Bartłomiej Błaszczyk z Oddziału Neurochirurgii UCK.

Podobne obrazy można uzyskać funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI), ale są one mniej dokładne, a samo badanie jest trudno dostępne i długo trwa. Badanie nowym urządzeniem do mapowania trwa pół godziny, jest bezbolesne i nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta.

Pozyskane dzięki badaniu informacje o tym, gdzie w mózgu znajdują się korowe ośrodki ruchu czy mowy, pozwalają zaplanować i przeprowadzić operację neurochirurgiczną tak, by była bezpieczna dla chorego, a także wyeliminować lub ograniczyć deficyty neurologiczne, jakie mogą pojawić się u pacjenta po zabiegu.

Jak powiedział dr Bartłomiej Błaszczyk, dokładność danych z urządzenia jest porównywalna z bezpośrednią elektryczną stymulacją kory mózgu u pacjenta wybudzonego w trakcie operacji (tzw. awake craniotomy). - Takie zabiegi również wykonujemy, jednak nie każdy pacjent, chociażby ze względów emocjonalnych, kwalifikuje się do zabiegu z wybudzeniem - zaznaczył lekarz.

Mapowanie mózgu. Kiedy jest wykorzystywane?

Mapowanie mózgu wykorzystywane jest głównie u pacjentów onkologicznych z guzami mózgu, jednak nie tylko - sprzęt można wykorzystać również w radioterapii.

- Dzięki mapowaniu możemy tak zaplanować radioterapię, aby tzw. obszary mowne otrzymały jak najmniejszą, bezpieczną dawkę promieniowania. Urządzenie ma również zastosowanie w terapii np. chorób psychicznych - depresji, a także pomaga przyspieszyć rehabilitację u pacjentów z niedowładami np. po udarach czy urazach - dodał dr Błaszczyk.

Przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach przypominają, że od 13 do 19 marca trwa Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) - międzynarodowe święto popularyzujące aktualny stan wiedzy o budowie i działaniu mózgu. Na świecie obchodzone jest od 1996 roku, a w Polsce po raz pierwszy zorganizowano je w roku 1999. W tym roku Tydzień jest obchodzony pod hasłem "Interakcje pomiędzy dietą, mikrobiomem jelitowym a mózgiem".

W obchody Tygodnia włączył się m.in. Uniwersytet Śląski w Katowicach, gdzie odbywają się popularnonaukowe wykłady skupiające się na wszystkim, co związane z mózgiem, jego rozwojem, pochodzeniem i działaniem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum