×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prenatalna operacja rozszczepu kręgosłupa techniką fetoskopową w asyście laparotomii w UCZKiN

Autor: oprac. JKB • Źródło: WUM, Rynek Zdrowia23 maja 2023 11:01Aktualizacja: 23 maja 2023 11:36

W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM przeprowadzono prenatalną operację rozszczepu kręgosłupa u płodu techniką fetoskopową w asyście laparotomii. Specjalistkom towarzyszyli także chirurdzy z King's College Hospital.

Prenatalna operacja rozszczepu kręgosłupa techniką fetoskopową w asyście laparotomii w UCZKiN
W WUM przeprowadzono operację prenatalną techniką fetoskopową. Fot. AdobeStock
  • Prenatalną operację przeprowadziły dr hab. n. med. Magdalena i Ewelina Litwińskie z chirurgami z londyńskiego Kings’ College Hospital
  • - Operacja odbyła się pod czujnym okiem neurochirurga dr n. med. Tymona Skadorwy w fantastycznym zespole operatorów – podaje WUM
  • Pacjentka czuje się dobrze i opuściła szpital, ale pozostaje pod opieką lekarzy z WUM

Operacja prenatalna zakończona sukcesem

Jak informuje Uniwersytecki Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, dr hab. n. med. Magdalena i Ewelina Litwińskie wspólnie z chirurgami z londyńskiego Kings’ College Hospital wykonały prenatalną operację rozszczepu kręgosłupa u płodu techniką fetoskopową w asyście laparotomii.

Z wyjaśnień placówki wynika, że operacja polegała na wyłonieniu macicy przez powłoki matki, aby po operacji skutecznie zeszyć błony płodowe oraz umożliwić kontynuację ciąży, co istotnie zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego.

Jednocześnie po takiej operacji możliwy jest poród drogami natury. Jest to technika stosowana w ośrodkach terapii płodu w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, również w naszym ośrodku staje się techniką z wyboru – podaje WUM.

Podczas operacji był obecny także neurochirurg dr n. med. Tymon Skadorwa opiekujący się zespołem operatorów, a także zespół anestezjologiczny pod kierunkiem doktor Barbary Kazaneckiej oraz instrumentariuszki reprezentowane przez Magdalenę Wójtowicz oraz Annę Cisz.

Pacjentka opuściła już szpital i cały czas przebywa pod opieką specjalistów z WUM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum