×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pierwsze zabiegi termolezji na NFZ w szpitalu w Bielsku-Białej. Efektem jest długotrwała redukcja bólu

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP28 lutego 2023 12:00

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przeprowadzono pierwsze zabiegi termolezji u pacjentów z przewlekłymi zespołami bólowymi opornymi na leczenie farmakologiczne.

Pierwsze zabiegi termolezji na NFZ w szpitalu w Bielsku-Białej. Efektem jest długotrwała redukcja bólu
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przeprowadzono zabiegi termolezji. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
  • Pierwsze zabiegi termolezji zostały przeprowadzone w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej
  • Poddani zabiegom zostali pacjenci cierpiący na przewlekłe bóle oporne na leczenie farmakologiczne - efektem jest długotrwała redukcja bólu
  • Termolezja polega na wszczepieniu elektrody w okolice miejsca wywołującego ból i zastosowaniu fal radiowych niszczących tkanki w promieniu kilku milimetrów

Pierwsze zabiegi termolezji na NFZ w szpitalu w Bielsku-Białej

Kierownik oddziału neurochirurgicznego szpitala dr hab. Jerzy Słowiński wyjaśnił, że dzięki termolezji chorzy z Bielska-Białej i okolic mają dostęp do bardzo skutecznej, małoinwazyjnej terapii, której efektem jest długotrwała redukcja bólu.

Pierwszy zabieg wykonano u pacjenta z przewlekłym bólem kręgosłupa lędźwiowego.

- Polegał on na odnerwieniu stawów międzykręgowych za pomocą elektrody wprowadzanej przezskórnie, pod kontrolą RTG. Celem zabiegu było zmniejszenie dolegliwości wywołanych przeciążeniem i zmianami zwyrodnieniowymi wymienionych stawów - wskazał lekarz.

Jerzy Słowiński powiedział, że najczęstszymi wskazaniami do termolezji są bóle kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, wywołane zmianami w stawach międzykręgowych, tzw. zespół stawu międzykręgowego, bóle twarzy, przykładowo neuralgia nerwu trójdzielnego, a także bóle kości ogonowej.

- Termolezja z wykorzystaniem tzw. prądu pulsacyjnego może być także wykorzystana do leczenia neuropatii nerwu pośrodkowego - zespół cieśni nadgarstka - czy bólów korzeniowych w zakresie kręgosłupa lędźwiowego - dodał lekarz.

Rzecznik szpitala Anna Szafrańska przypomniała, że aparat do termolezji placówka kupiła za 146 tys. zł. Ponad 90 proc. tej kwoty stanowiła dotacja z budżetu woj. śląskiego. Aparat zainstalowany został w Centralnym Bloku Operacyjnym szpitala.

Zabiegi termolezji wykonywane są w ramach hospitalizacji. Refunduje je NFZ.

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedną z największych i najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

Termolezja (ang. radio frequency thermolesion, RF-thermolesion) jest metodą zwalczania przewlekłego bólu. Polega na wszczepieniu elektrody w okolice miejsca wywołującego ból i zastosowaniu fal radiowych niszczących tkanki w promieniu kilku milimetrów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum