Nowe świadczenie gwarantowane na NFZ. Przepisy weszły w życie
Dodano nowe świadczenie gwarantowane w leczeniu szpitalnym. Przepisy weszły w życie. - Zmiany będą skutkować zwiększeniem opcji terapeutycznych w zakresie dotyczącym wyboru metody leczenia tętniaka wewnątrzczaszkowego, finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia - argumentuje Ministerstwo Zdrowia.

Ważna nowość w wykazie świadczeń gwarantowanych na NFZ
23 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Przepisy weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Dokument wprowadza zmiany, które polegają na:
- dodaniu do wykazu świadczeń gwarantowanych świadczenia „Embolizacja tętniaków wewnątrzczaszkowych za pomocą wewnątrzworkowego urządzenia do embolizacji tętniaków wewnątrzczaszkowych (flow disruptor)” wraz z warunkami jego realizacji. Zmianę tę wprowadzono w oparciu o rekomendację Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nr 111/2022.
- Zmiany będą skutkować zwiększeniem opcji terapeutycznych w zakresie dotyczącym wyboru metody leczenia tętniaka wewnątrzczaszkowego, finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Świadczeniodawcy będą mieli możliwość dobierania odpowiedniej procedury medycznej w zależności od indywidualnej potrzeby pacjenta - podkreśla uzasadnieniu Ministerstwo Zdrowia.
Przypomina też, że tętniak mózgu (inaczej tętniak wewnątrzczaszkowy lub tętniak naczyń mózgowych) jest chorobą tętnic mózgu powstającą, gdy jedna z warstw budujących tętnicę ulegnie miejscowemu osłabieniu. Pod wpływem płynącej pod ciśnieniem krwi dochodzi do wytworzenia powiększającego się z czasem uwypuklenia, grożącego pęknięciem.
- Tętniaki mózgu najczęściej pozostają bezobjawowe do momentu pęknięcia, wówczas dochodzi do tzw. krwawienia podpajęczynówkowego. Pęknięty tętniak u 40–50 proc. pacjentów jest przyczyną poważnych powikłań prowadzących do długotrwałego kalectwa oraz śmiertelności, dlatego tak ważne jest wprowadzenie dodatkowej procedury do wykazu świadczeń gwarantowanych - argumentuje resort.
Druga ze zmian, którą wprowadza rozporządzenie, polega na:
- usunięciu, w lp. 56 załącznika nr 4 do rozporządzenia, określającego warunki realizacji świadczenia „Elektrochemioterapia (ECT) 00.971 Elektrochemioterapia – elektroporacja i podanie leku przeciwnowotworowego systemowo; 00.972 Elektrochemioterapia – elektroporacja i podanie leku przeciwnowotworowego miejscowo do zmiany nowotworowej” w części „Organizacja udzielania świadczeń”, warunku posiadania udokumentowanego doświadczenia w stosowaniu elektrochemioterapii (ECT), którego wskaźnikiem jest wykorzystanie (ECT) w leczeniu przynajmniej 40 pacjentów rocznie – potwierdzonego przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii klinicznej.
- Decyzję o usunięciu wskazanego warunku, podjęto w oparciu o wniosek konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej oraz opinię Narodowego Funduszu Zdrowia. Z przekazanych informacji wynika, że warunek ten nie jest niezbędny dla realizacji przedmiotowego świadczenia przez ośrodki o odpowiednich kompetencjach, a jego usunięcie może przyczynić się do zwiększenia dostępności świadczeniobiorców do świadczenia Elektrochemioterapia (ECT) - wskazano w uzasadnieniu.
Pełna treść dokumentu: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego
Nawet o 452,70 zł więcej za lek. Zmiany już weszły
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)