×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jedyny w Polsce robot MazorX pomógł zoperować kręgosłup. Operacja trwała cztery godziny

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP26 stycznia 2023 19:18Aktualizacja: 26 stycznia 2023 19:33

Jedyny w Polsce robot MazorX pomaga operować kręgosłup tarnowskim lekarzom. Zabiegi są przeprowadzane w Klinice Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza, a pierwszą pacjentką była mieszkanka Koszyc Wielkich cierpiąca na zwyrodnienie kręgosłupa.

Jedyny w Polsce robot MazorX pomógł zoperować kręgosłup. Operacja trwała cztery godziny
Małopolskie: robot MazorX po raz pierwszy w Polsce pomógł zoperować kręgosłup Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

 

Jedyny w Polsce robot MazorX pomógł zoperować kręgosłup szpitalu w Tarnowie

4 godziny trwała pierwsza w Polsce operacja z wykorzystaniem robota MazorX, jedynego takiego w Polsce i jednego z 21 w Europie. Lekarze wykonali zabieg Annie, mieszkance Koszyc Wielkich, cierpiącej na zwyrodnienie kręgosłupa objawiające się długotrwałymi bólami i ograniczaniem poruszania się. Operację z użyciem robota przeprowadził zespół prof. Andrzeja Maciejczaka, kierownika Kliniki Neurochirurgii tarnowskiego szpitala.

- Robot jest bardzo przydatny w dużych deformacjach kręgosłupa i ich korekcji. To trudne operacje. Robot pozwala je zaplanować i precyzyjnie przeprowadzić poprzez dokładne rozmieszczenie implantów i ich połączenie, co nie zawsze jest możliwe przy operacji bez jego pomocy - zaznaczył prof. Maciejczak, cytowany w informacji Urzędu Marszałkowskiego Małopolski.

Jak wyjaśnili specjaliści, dzięki robotowi MazorX chirurg planuje operację w aplikacji komputerowej, na wirtualnym modelu kręgosłupa konkretnego pacjenta, stworzonym na podstawie tomografii komputerowej. Umieszcza wirtualnie w kręgach śruby oraz implanty, i tak zaplanowaną operację wgrywa do komputera robota. W czasie operacji robot ustawia ramię nad wytyczonymi celami w kręgosłupie. Wystarczy, że przez prowadnicę tego ramienia chirurg nawierci otwory pod śruby i wkręci je bez obawy, że zboczy z celu - nie pozwoli na to prowadnica. Do tej pory w Klinice Neurochirurgii przeprowadzono 7 takich zabiegów.

W Polsce w użyciu jest kilka robotów kręgosłupowych. Ten, który kupił szpital w Tarnowie, wyróżnia się tym, że umożliwia zaplanowanie i przeprowadzenie operacji kręgosłupa ze wspomaganiem sztucznej inteligencji. MazorX został stworzony z myślą o wspomaganiu chirurgów w korekcjach najtrudniejszych deformacji i innych chorób kręgosłupa, zarówno na etapie planowania operacji, jak również na sali operacyjnej.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum