Mazowieckie: z banku mleka kobiecego skorzystało 139 wcześniaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2012 13:51

Przez pół roku funkcjonowania pierwszego w Polsce Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Klinicznym im. prof. Orłowskiego w Warszawie, 139 wcześniaków otrzymało naturalny pokarm od 30 dawczyń. Według specjalistów kobiece mleko to "lek" dla wcześniaków.

Mazowieckie: z banku mleka kobiecego skorzystało 139 wcześniaków
Podczas wtorkowej (18 września) konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim dr Maria Wilińska - kierownik oddziału neonatologii Szpitala im. prof. Orłowskiego podała dane dotyczące funkcjonowania banku od 1 kwietnia do 13 września.

Poinformowała, że 139 wcześniaków mogło skorzystać z pokarmu kobiecego. Jak mówiła, 30 kobiet dawczyń to osoby, które spełniły kryteria dotyczące stanu zdrowia i przestrzegania zdrowego trybu życia. Wyjaśniła, że liczba tych kobiet stale się zmienia, a dzięki nim przez pół roku udało się uzyskać w banku mleka 130 litrów tego pokarmu.

Dodała, że podpisano porozumienie także ze Szpitalem Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie i część pokarmu trafiła do wcześniaków przebywających w tamtej placówce.

Wilińska zaznaczyła, że pół roku funkcjonowania banku pozwoliło na wyliczenie realnego kosztu uzyskania mleka - jest to 31 zł za 100 ml.

Wyjaśniła, że pokarm z banku jest zazwyczaj potrzebny wcześniakowi przez kilka dni, do czasu aż jego biologiczna mama upora się z problemami laktacyjnymi i sama zacznie karmić piersią. W jej ocenie gdy dziecko otrzymuje naturalny kobiecy pokarm, motywuje to mamy do jeszcze większej determinacji w przezwyciężeniu problemów laktacyjnych i dążeniu do karmienia piersią.

Mazowiecka konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Maria Borszewska-Kornacka zaznaczyła, że "dzieci przedwcześnie urodzone z powodu licznych schorzeń szczególnie potrzebują naturalnego mleka kobiecego, które zapewnia im korzyści immunologiczne oraz stymuluje wzrastanie i rozwój".

Podkreśliła, że wyliczenie realnego kosztu uzyskania gotowego pokarmu w banku mleka kobiecego umożliwi zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia o włączenie karmienia wcześniaków mlekiem z banku mleka do refundowanych procedur neonatologicznych.

Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego Aleksandra Wesołowska, zwróciła uwagę, że oprócz wartości zdrowotnych dla wcześniaków, dodatkową wartością banku mleka jest tworzenie grup wsparcia między mamami, których dzieci korzystają z banku.

Zaznaczyła, że obecnie w Europie funkcjonuje ok. 160 banków mleka kobiecego. W Polsce zaś powstały już dwa banki; pierwszy w Warszawie oraz kolejny w Rudzie Śląskiej, a od nowego roku ruszyć ma także placówka w Toruniu. Dodała, że fundacja oferuje wsparcie chętnym szpitalom w zorganizowaniu i wyposażeniu banku, jednak koszty dalszego bieżącego funkcjonowania i uzyskiwania pokarmu ponosi placówka.

Pierwszy bank mleka powstał na początku XX wieku w Wiedniu. Promocją "mlecznej bankowości" zajmuje się obecnie Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka Kobiecego (EMBA), a w Polsce działa akredytowana przez EMBA Fundacja Bank Mleka Kobiecego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum