"Kompletny szpital" - nowa inicjatywa Wojskowego Instytutu Medycznego

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2020 17:43

WIM rozpoczął cykl wizyt studyjnych kadry kierowniczej szpitali wojskowych poświęconych m.in. standaryzacji organizacji i wyposażenia placówek, efektywnemu wykorzystaniu systemów zarządzania przepływem informacji medycznej oraz propagowaniu rozwiązań w zakresie zarządzania podmiotami leczniczymi.

Wizyta studyjna w ramach inicjatywy „Kompletny szpital”. Fot. WIM

- Dążymy do sytuacji, w której regułą postępowania w gronie podmiotów leczniczych MON będzie dzielenie się najlepszą wiedzą, doświadczeniem, sprawdzoną w działaniu praktyką - powiedział dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, konsultant krajowy do spraw obronności w dziedzinie chorób wewnętrznych gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

Jak wyjaśnił, wiele innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i funkcjonalnych z powodzeniem stosowanych dziś w wojskowych szpitalach zasługuje na upowszechnienie jako praktyczne narzędzia podnoszące ich sprawność operacyjną oraz konkurencyjność. - Dzięki temu przymiotnik wojskowy w nazwie ma szansę stać się nie tylko informacją o organie założycielskim, ale także naturalnym synonimem, marką najwyższej jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej - powiedział.

Zorganizowana w WIM (9 stycznia) pierwsza wizyta studyjna w ramach inicjatywy „Kompletny szpital” umożliwiła praktyczne zapoznanie się kadry kierowniczej 4 WSK we Wrocławiu - SOR, Kliniki Onkologii i Klinki Chirurgii - z najlepszymi praktykami dotyczącymi organizacji i funkcjonowania podmiotów leczniczych.

- W dzisiejszej onkologii coraz mniej procedur leczniczych i diagnostycznych wymaga hospitalizacji, dlatego też większość świadczeń jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym, co jest znacznie wygodniejsze, bezpieczniejsze dla chorych i tańsze - tłumaczyła kierownik Kliniki Onkologii dr hab. Renata Duchnowska, profesor instytutu.

- Dlatego też, zgodnie ze światowymi trendami w Klinice prowadzimy leczenie głównie w ramach Ośrodka Chemioterapii Dziennej i Poradni. Jest to duże wyzwanie dla całego personelu - lekarzy, pielęgniarek i sekretarek medycznych. Obieg dokumentacji musi być sprawny i szybki. Co więcej, w rozliczeniach z NFZ kluczowe znaczenie ma właściwe kodowanie „procedur” i współdziałanie z Sekcją Rozliczeń Świadczeń Zdrowotnych - wyjaśniła Renata Duchnowska.

WIM zaprasza kadrę kierowniczą podmiotów leczniczych wojskowej służby zdrowia do współpracy oraz do kontaktu w celu realizacji kolejnych etapów projektu „Kompletny Szpital”. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: kompletnyszpital@wim.mil.pl.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum