×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zostało 2558 miejsc rezydenckich po wiosennym naborze na specjalizacje. CMKP opublikowało wyniki

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia06 kwietnia 2023 12:35Aktualizacja: 06 kwietnia 2023 12:51

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) opublikowało wyniki wiosennej kwalifikacji na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. W pierwszym etapie rekrutacji na rezydentury zakwalifikowało się 1 620 osób na 4 178 miejsc. Wolnych zostało jeszcze 2 558 miejsc rezydenckich.

Zostało 2558 miejsc rezydenckich po wiosennym naborze na specjalizacje. CMKP opublikowało wyniki
CMKP opublikowało 6 kwietnia wyniki jesiennej kwalifikacji na specjalizacje lekarskie Fot. Łukasz Gągulski/PAP
  • W czwartek, 6 kwietnia, medycy poznali wyniki pierwszego etapu wiosennej kwalifikacji na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne
  • W postępowaniu złożonych zostało łącznie 3 339 wniosków, a 2 517 osób zakwalifikowało się na szkolenia specjalizacyjne 
  • Kto nie potwierdzi przyjęcia miejsca specjalizacyjnego lub znalazł się na liście niezakwalifikowanych, przystąpi do drugiego etapu rekrutacji
  • Wyniki drugiego etapu kwalifikacji poznamy 17 kwietnia 

Wyniki naboru na specjalizacje lekarskie. 2 558 miejsc rezydenckich zostało wolnych

W Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) zostały opublikowane listy rankingowe lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do rozpoczęcia specjalizacji. 

- W postępowaniu złożonych zostało łącznie 3 339 wniosków. W ramach pierwszego etapu rekrutacji 2 517 osób zostało zakwalifikowanych na wolne miejsca specjalizacyjne: w tym 1 620 w ramach rezydentury i 897 w trybie pozarezydenckim - poinformowało CMKP. 

Do rozdysponowania było natomiast 4 178 rezydentur i 10 808 miejsc w szkoleniowych pozarezedenckich. Nie obsadzonych pozostało wciąż 2 558 miejsc rezydenckich.

Jak zwraca uwagę CMKP, w tegorocznym postępowaniu wiosennym przyznanych zostało dwa razy więcej rezydentur niż w ubiegłorocznym. W całej wiosennej rekrutacji rok temu przyznano ich 1 028, czyli blisko 600 mniej.

- W porównaniu z 2015 rokiem liczba lekarzy rezydentów wzrosła o ponad 6,2 tys. Teraz w trakcie specjalizacji jest blisko 27 tysięcy lekarzy - czytamy na stronie CMKP.

Wiosenna kwalifikacja na specjalizacje lekarskie. Ważne terminy

Wyniki rekrutacji dostępne są w SMK z pozycji osób biorących w niej aktywny udział. Lekarze, przypomnijmy, mogli zgłaszać wnioski ze wskazaniem nie więcej niż 15 wariantów wyboru, a do każdego wariantu mogli wskazać w preferowanej kolejności nie więcej niż 3 jednostki.

Teraz mają 10 dni, tj. do 16 kwietnia 2023 r. na to, aby potwierdzić za pośrednictwem SMK przyjęcie wskazanego miejsca specjalizacyjnego. Kto tego nie zrobi, będzie oznaczało, że odstępuje od postępowania w pierwszym etapie i zwalnia przyznane mu miejsce specjalizacyjne. 

Lekarz, który nie potwierdzi przyjęcia miejsca specjalizacyjnego lub znalazł się na liście niezakwalifikowanych, automatycznie przystąpi do drugiego etapu rekrutacji.

Wyniki kwalifikacji w drugim etapie zostaną opublikowane w dniu następnym po zakończeniu etapu potwierdzania przyjęcia miejsca specjalizacyjnego w SMK, czyli 17 kwietnia.

Lekarze zakwalifikowani w drugim etapie będą mieli 10 dni od opublikowania listy rankingowej na potwierdzenie przyjęcia miejsc szkoleniowych w SMK. 

Jeśli tego nie zrobią, odstąpią od postępowania kwalifikacyjnego. Jak informuje CMKP, ostateczne listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych medyków zostaną podane niezwłocznie w SMK i na stronie CMKP.

Nowe programy specjalizacji

Lekarzy, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne w wyniku wiosennego postępowania kwalifikacyjnego, będą obowiązywać nowe programy szkolenia. Ich treść można znaleźć na stronie CMKP w zakładce Lekarze i lekarze dentyści.

Ponadto każdy lekarz i lekarz dentysta kierowany przez wojewodę do jednostki akredytowanej od wiosny 2023 będzie miał załączony do Elektronicznej Karty Specjalizacji (EKS) obowiązujący go nowy program szkolenia specjalizacyjnego.

Jak przypomina CMKP, programy były opracowane przez zespoły ekspertów powołane - odrębnie dla każdej dziedziny - przez dyrektora CMKP. Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewodniczącymi zespołów byli konsultanci krajowi w danej dziedzinie medycyny. W skład zespołu w każdej specjalizacji wchodzili przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i jeden przedstawiciel CMKP.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze