Znani medycy firmują nowy kierunek lekarski. Sześcioletnie studia to koszt 368 tys. zł
Prof. dr hab. n. med. Witold Szyfter, były konsultant krajowy ds. otolaryngologii, ma objąć funkcję dziekana powstającego kierunku lekarskiego na Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Rekrutacja już się rozpoczęła. To druga po Akademii Kaliskiej uczelnia w Wielkopolsce, która dostała zgodę na kształcenie przyszłych lekarzy.

- Rozpoczęła się rekrutacja studentów na powstający kierunek lekarski na Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu
- W skład komisji rekrutacyjnej weszli wybitni lekarze związani wcześniej z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu
- Od nowego roku akademickiego liczba uczelni kształcących lekarzy wzrośnie do co najmniej 29
Medycyna na Akademii Nauk Stosowanych. Znani lekarze firmują nowy kierunek
Z nieoficjalnych informacji "GW" wynika, że prof. Witold Szyfter, który kierował wcześniej Kliniką Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, zostanie dziekanem powstającego wydziału lekarskiego na Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I.
Uczelnia, przypomnijmy, otrzymała w tym roku zgodę ministra edukacji i nauki na uruchomienie od nadchodzącego roku akademickiego jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim.
To druga po Akademii Kaliskiej szkoła w Wielkopolsce, która przymierza się do kształcenia przyszłych lekarzy. Rekrutacja na nowym kierunku ANSM rozpoczęła się 8 maja. Sześcioletnie niestacjonarne studia kosztować będą 368 tys. zł (na pierwszym roku - 25 tys. za semestr i na każdym kolejnym cena rosnąć będzie o 2 tys.), czyli więcej niż na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (279,6 tys. zł). Jak czytamy na stronie internetowej poznańskiej uczelni, rekrutacja będzie odbywała się w trzech terminach:
- I tura do 10 lipca,
- II tura do 10 sierpnia,
- III tura do 10 września.
Szefem komisji rekrutacyjnej na kierunek lekarski został właśnie prof. dr hab. n. med. Witold Szyfter. Jest jednym z najbardziej cenionych polskich otolaryngologów, byłym konsultantem krajowym. W latach 2000-2018 kierował Kliniką Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy współtworzył ogólnopolski Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.
Profesor nie skomentował "GW" sprawy. Wraz z nim w skład komisji weszli:
- prof. dr hab. n. med. Jerzy Szczapa - wiceprzewodniczący,
- dr n. med. Jerzy Nazar,
- dr Anna Gapińska,
- mgr Joanna Białas,
- mgr Emilia Banaszak.
Uczelnia prowadzi także rozmowy z poznańskim hematologiem i wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - prof. dr. hab. n. med. Mieczysławem Komarnickim.
- Byłem na roboczym spotkaniu. Projekt wypada bardzo obiecująco - przyznał w rozmowie z gazetą prof. Komarnicki.
Akademia Kaliska także będzie kształcić lekarzy
Nieco więcej wiadomo na temat nowego kierunku w Kaliszu. Pierwszy etap rekrutacji tamtejsza uczelnia także rozpoczęła 8 maja. Na początek przyjmie 60 studentów. Rekrutacja odbywać się będzie w oparciu o konkurs świadectw. Kandydaci mogą uzyskać w niej maksymalnie 200 punktów.
Szkoła zapewniła, że skompletowała niezbędną do uruchomienia kierunku kadrę, w składzie której znaleźli się m.in. lekarze ze szpitali marszałkowskich w Kaliszu i Wolicy, a także placówek powiatowych w Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Jarocinie, Ostrzeszowie, Kępnie, Krotoszynie.
W gronie uczelni, które rozpoczną kształcenie na kierunku lekarskim w roku akademickim 2023/2024, poza Akademią im. Mieszka I w Poznaniu i Akademią Kaliską, są także:
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,
- Akademia Mazowiecka w Płocku,
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
Od nowego roku akademickiego liczba uczelni wyższych kształcących lekarzy wzrośnie z 24 do co najmniej 29. Na tym zapewne się nie skończy, bo w kolejce na wydanie zgody ministra edukacji i nauki na uruchomienie studiów medycznych czeka wciąż jeszcze kilka uczelni.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)