Zmiany w szkolnictwie medycznym

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 21 września 2009 12:06

Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. We wtorek (22 września) założeniami do nowelizacji ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Zmiany mają zostać wprowadzone szybką ścieżką legislacyjną, tak by zaczęły obowiązywać już 1 stycznia 2010 r.

Zmiany w szkolnictwie medycznym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najważniejsza z nich dotyczy likwidacji stażu podyplomowego dla absolwentów szkół medycznych.

– Uważam, że to niepotrzebna oszczędność – komentuje Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Podobną opinię wyraziła Naczelna Rada Lekarska (NRL), która w piśmie do Ministerstwa Zdrowia wskazała, że likwidacja tego stażu spowoduje konieczność przeniesienia praktycznej nauki zawodu lekarza na studia. Pozostałe zmiany przewidują, że:
• absolwenci od razu nabędą ograniczone prawo do wykonywania zawodu lekarza,
• po zakończeniu studiów będą więc mogli podjąć pracę pod nadzorem innego lekarza, mającego prawo wykonywania zawodu,
• resort da im pięć lat na przystąpienie do Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP).

Warunkiem zaliczenia LEP i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (L-DEP) będzie, tak jak dotychczas, uzyskanie co najmniej 56 proc. punktów z testu. Jeśli nie uda się za pierwszym razem, młodzi lekarze będą mogli zdawać egzaminy aż do skutku. Tyle że za czwarty i piąty termin będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Założenia przewidują, że będzie to około 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie około 800 zł.

Lekarz mający prawo wykonywania zawodu będzie mógł się zgłosić do postępowania kwalifikacyjnego na dowolnie wybraną specjalizację. Przybędzie także placówek, w których medycy będą mogli zdobyć wiedzę.

Zmienią się też przepisy dotyczące miejsc odbywania rezydentury w poszczególnych województwach. Ministerstwo określi, ile rezydentur i w jakich dziedzinach powinno zostać otwartych w każdym z nich, po czym podpisze umowy bezpośrednio z lekarzami. Pozostałe wolne miejsca szkoleniowe będzie rozdzielał wojewoda.

W myśl przepisów przejściowych osoby, które odbywały staż podyplomowy przed wejściem w życie nowych rozwiązań, nie mają się czego obawiać aż do 2017 r. Programy szkoleń oraz akredytacje trzeba będzie odnowić do końca 2012 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum