Zmiany w certyfikatach umiejętności. Dotychczasowe dyplomy mogą być podawane w wątpliwość

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia19 sierpnia 2022 13:30

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów. Będą one certyfikowane przez towarzystwa naukowe oraz instytuty badawcze, co może rodzić problemy.

Zmiany w certyfikatach umiejętności. Dotychczasowe dyplomy mogą być podawane w wątpliwość
Nadchodzą ważne zmiany w zakresie umiejętności zawodowych lekarzy. Fot. AdobeStock
  • W konsultacjach społecznych znajduje się obecnie projekt ustawy w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów
  • Zgodnie z projektem umiejętności zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów będą certyfikowane przez towarzystwa naukowe oraz instytuty badawcze
  • Tym samym dotychczasowe szkolenia i certyfikaty, które zdobyli lekarze mogą zostać podane w wątpliwość – zaznacza portal prawo.pl
  • Według obecnie obowiązującej ustawy nie ma przepisów, które uznałyby odbyte przez lekarzy i lekarzy dentystów szkolenia za równoważne albo częściowo równoważne ze szkoleniami certyfikowanymi po wejściu w życie rozporządzenia – podkreśla prawo.pl

Ujednolicone certyfikaty dla lekarzy

Obecnie w konsultacjach znajduje się projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów. W głównej mierze dotyczy on umiejętności zawodowych w węższych dziedzinach - określa osoby, które mogą ubiegać się o certyfikat potwierdzający daną umiejętność zawodową.

Jak podkreślili eksperci w rozmowie z prawo.pl, po wejściu w życie rozporządzenia do uzyskania certyfikatu nie będzie wystarczył zwykły kurs, lecz taki, który zostanie zweryfikowany w towarzystwie naukowym.

Z kolei zdaniem Andrzeja Cisły, byłego wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, w obecnym zapisie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie ma przepisów, które pozwolą na uznanie odbytych szkoleń za równoważne albo częściowo równoważne ze szkoleniami certyfikowanymi po wprowadzeniu wspomnianego rozporządzenia – podaje prawo.pl. Oznacza to, że dokumenty potwierdzające dotychczasowe certyfikaty będą funkcjonowały równolegle.

Zasady dotyczące nowych przepisów

Jak wynika z dalszej relacji byłego prezesa NRL dla prawo.pl, ocena nowych przepisów zależy od dalszych decyzji MZ.

- Lekarz co do zasady ma nieograniczone prawo wykonywania zawodu. Pytanie więc dotyczy polityki resortu i NFZ punktowania w konkursach lekarzy z certyfikatami. Wiadomo, że w niektórych wypadkach może to być racjonalne. Ważne, aby nie przerodziło się w nagminną praktykę, gdyż oznaczałoby, że uzyskanie certyfikatów będzie wymuszane. Brak certyfikacji nie może powodować ograniczenia uprawnień – powiedział Andrzej Cisło w rozmowie z prawo.pl.

Portal przypomina również, że po wejściu w życie certyfikacji uzyskanie dodatkowych kwalifikacji będzie ujednolicone, ponieważ obecnie nie funkcjonuje żaden katalog umiejętności zawodowych i nie są także określone kwalifikacje, jakimi powinni dysponować lekarze, aby móc przystąpić do ich certyfikacji.

Przypomnijmy - zgodnie z planowanym rozporządzeniem certyfikaty będą przyznawane przez:

  • towarzystwa naukowe o zasięgu krajowym prowadzące działalność naukową co najmniej przez 5 lat,

  • państwowe instytuty badawcze uczestniczące w systemie ochrony zdrowia (właściwe dla danej umiejętności i wpisane do rejestru prowadzonego przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum